belirli

Dikte-Gelecek zaman, şimdiki zaman, tamlayan durumu, belirli geçmiş zaman

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

DOĞUM GÜNÜ

Bugün Şernıin'in doğum günü. Şermin on yaşına girecek. Bütün sınıf arkadaşkrını evdeki partiye davet etti. Doğum günü panisi için annesi pas­ta, kek ve tatlı yaptı. Kuruyemisçiden kuruyemiş, bakkaldan kola aldı. Şer­min partide en güzel elbisesini ve ayakkabısını giyecek, çünkü bu parti onun için çok önemli.

Şermin'in annesinin adı Fatma, babasının adı Kâzım'dır. Fatma Hanım ev hanımıdır. Kâzım Bey ise mühendistir. Fatma Hanım ve Kâzım Bey, Şer-min'den habersiz ona güzel bir hediye aldılar.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Bütün sınıf arkadaşları geldi. Hep birlikte yediler, içtiler, oynadılar ve çok eğlendiler. Parti saat üçten altıya kadar sürdü. Arkadaşlan evlerine gittiler.

Şermin partiden sonra odasına gitti. Annesi ve babasının kendisine küçük de olsa bir hediye almadıklarına üzüldü. Tam o sırada annesi ve ba­bası odasının kapısından İçeri girdiler. Kâzım Bey işinden geç çıktığı için hediyeyi geç getirdi. Şermin babasının elinden paketi aldı ve heyecanla aç­tı. Paketin içinden Şermin'in uzun zamandır beğendiği büyük bir bebek çıktı. Şermin çok mutlu oldu, annesine ve babasına sarılıp öptü.

Dikte-istek kipi, geniş zaman, -ip ulacı, -madan ulacı, şimdiki zaman, belirli geçmiş zaman

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

BAYRAM TATİLİ

Murat ve Tayfun aynı yurtta kalıyorlar. Onlar, oda arkadaşları. Çok iyi anlaşıyorlar. Bayram tatilinde Murat Tayfun'a "Haydi bu tatilde seninle be­raber dedemin köyüne gidelim. Hem onlar çok sevinirler hem de biz şeh­rin gürültüsünden uzak üç gün dinleniriz." dedi. Tayfun biraz düşünüp kabul etti. Bayramdan bir gün önce trene binip izmir'e kadar gittiler. Köye tren yoktu. Köye gitmek için izmir'den bir otobüse bindiler. Hemen dede­nin evine gittiler, iki yaşlı insan, dede ve nine çok mutlu oldular. Onlara evin en güzel odasını verdiler. Nine mutfağa koşup onlar için güzel yemek­ler yaptı. Tayfun ve Murat o akşam yorgunluktan erken uyudular. Sabah güneş doğmadan Önce uyandılar. Temiz havada biraz yürüyüp kahvaltıya koştular. Murat'ın dedesinin iki ineği, koyunları ve tavukları vardı. Murat'a ve Tayfun'a kahvaltıda taze süt, taze yumurta ve köy peyniri ikram ettiler. Tayfun "Her şey şehirden ne kadar farklı! Şehirde hiçbir zaman böyle taze yumurta, böyle güzel peynir yok." dedi. O zaman Murat'ın dedesi gururla "Tabi oğlum, burada her şeyi biz kendimiz yapıyoruz. Bunun için hem çok temiz hem de çok taze." diye cevap verdi.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Tayfun ve Murat köyde üç gün kalıp döndüler. Derslerine yeni bir güç­le başladılar. Tayfun, onlann konukseverliğini hiç unutmadı. Her bayram, o da Murat gibi köye mutlaka bir bayram kartı göndermeği ihmal etmedi.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...