Gözden Sürmeyi Çekmek

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Hırsızlıkta usta ve hünerli olmak.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Çevremizde yaşayan bazı insanların hırsızlıktaki ustalıklarını, el çabukluklarını, başkalarının gafletinden faydalanıp nasıl kazanç sağladıklarını, çalma yollarını, bu yoldaki becerikliliklerini gördükçe hayret ederiz. Hiç farkında olmadan değerli eşyalarımızın ve paralarımızın yerinde yeller estiğini görürüz.
Osmanlı Türkleri, kara ordusuna önem verdikleri gibi, deniz kuvvetlerine de önem vermişlerdir. Deniz kuvvetleri, o devirde bütün denizleri Türk Gölü hâline getirmiş, nice leventler ve gemi kaptanları yetiştirmiş, nice mükemmel savaş gemileri yapmıştır.
Direkleri gümüşten, halatları ibrişimden ve yelkenleri atlastan yapılan bu gemiler İstanbul tersanelerinden çıkarmış. Tersane civarı boy boy ve göz göz yığılmış, Bolu, Karamürsel ve Kastamonu'dan getirilmiş kerestelerle dolar taşarmış. Bu keresteler, göz adı verilen yerlere sürülür, boy boy sıralanır, kullanılacakları zaman gözlerden birer birer çekilirmiş.
Zamanın usta ve becerikli hırsızları göz adı verilen kayık odalarından gemi yapımında kullanılan tahtaları çaktırmadan aşırırlarmış. Bekçilerin de ruhu duymazmış.
İşte sürme keresteler gözden böyle çekilirmiş.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...