• Yabancılara Türkçe Öğretimi
  • XVIII. Yüzyıl Avrupa’sında Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminin Önemi: Osmanlı İmparatorluğu’nda İstanbul Fransız Dil Oğlanları Okulu (1669-1873)

XVIII. Yüzyıl Avrupa’sında Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminin Önemi: Osmanlı İmparatorluğu’nda İstanbul Fransız Dil Oğlanları Okulu (1669-1873)

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

XVII. yy.’dan itibaren Batılı devletler Osmanlı İmparatorluğu’nu sadece uluslararası ve ticari anlamda bir güç olarak görmeyip, Türk dilinin ve kültürünün zenginliği ve çeşitliliğine yoğun ilgi duymuşlardır.

Bu amaçla Venedik Cumhuriyeti Doğu Dilleri Oğlanları Okulunu (1551) örnek alan Fransız Hükümeti 1669’da İstanbul’da Doğu Dilleri Oğlanları okulunu kurmuştur. Hiç kuşkusuz adı geçen okullar Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi tarihinin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Doğu dilleri okulunun en önemli özelliği Fransız uyruklu öğrencilerine küçük yaşlardan itibaren İstanbul’da Türk dili ve kültürünü öğretmektir. Söz konusu öğrenciler ilerleyen yıllarda uluslararası ilişkilerde diplomat ve çevirmen olarak önemli görevler almış ve Osmanlı kültürü ile Avrupa kültürü arasında bir köprü oluşturmuşlardır.

İstanbul Doğu Dil Oğlanları Okulu öğrencilerinin 1710 yılından itibaren yaklaşık yüz yıl boyunca öğretmenleri denetiminde Türkçeden Fransızcaya, Osmanlı tarihinden edebiyatına kadar uzanan geniş bir yelpaze içerisinde yer alan çeşitli konularda, çeviri ve kültür tarihinde önemli bir yer tutan kapsamlı çeviriler gerçekleştirmişlerdir. Hiç kuşkusuz, söz konusu çeviriler dönemin Avrupa’sının Osmanlı dil ve kültürüne gösterdiği ilginin en önemli kanıtını oluşturmaktadır.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

 

 

Loading...

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...