Yabancılara Türkçe Öğretiminde Bilgisayar Destekli Sınav

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçeyi yeni öğrenenlere yönelik bilgisayar teknolojisini nasıl kullanabiliriz? Y.T.Ö’de (Yabancılara Türkçe Öğretimi) bilgisayar destekli sınav hazırlanması nasıl olmalıdır? Ne tür programlar kullanabiliriz? Bu sınavların yeni öğrenenlere ne gibi faydaları ve zararları vardır? Sahada kullanılan tecrübe edilen bu soruların cevaplarını bu yazıda ele almaya çalışacağım.

Son yıllarda bilgisayar teknolojisinin büyük gelişme gösterdiği su götürmez bir gerçek. Artık çok küçük çocukların bile hayatlarının büyük bölümünü bilgisayar başında veya bilgisayar teknolojisiyle paralel cep telefonu kullanmaktadır. Burada önemli olan öğrencilerin meraklı oldukları teknolojiyi eğitim ve öğretime dolayısıyla konumuzla alakalı Y.T.Ö’ne nasıl uygulayacağız? sorusudur.

Herhangi bir ders bilgisayar destekli anlatıldığında çocuklar üzerinde daha etkili olduğu görülmektedir. Yarım saat ders anlattınız, son 10-15 dakikasında konu ile paralel bilgisayardan aktiviteler yaptığınızda çocukların dikkatinin tekrar toparlandığı açıkça görülmektedir. Mesela dersinizi anlattınız sonrasında konu ile alakalı bir sunum göstermek, varsa kısa bir video göstermek veya konu ile alakalı bilgisayar destekli yarışma yapmak, dersin pekiştirilmesi dikkatlerin toparlanması adına etkili olduğu görülmektedir. Burada eğitimciye düşen her konuyla alakalı materyallere ulaşmak, bunun üzerine kafa yormak, bilgisi varsa bu konuda hazırlık yapmak ve öğrencilerine etkili bir ders anlatmaktır.

Burada karşımıza Y.T.Ö konusunda eğitimcilerin özellikle bilgisayar teknolojisine meraklı en alt seviyede belli başlı programları bilen kişilerden seçilmesi veya yeni öğrenenlere Türkçe öğretecekse birkaç ay bilgisayar eğitiminden geçmesidir. Eğitimci Word, Excel ve sunum programı dışında internette arama yapmayı, bilgiye kısa yoldan ulaşmayı bilmelidir. Öğrencileri tebeşir ve tahta, kalemle defter arasına sıkıştırmaya gerek yoktur. Çünkü belli bir zaman sonra özellikle okul öğrencisinde bu monotonluğa sebep olmaktadır ilgi ve alaka azalmaktadır. Burada ifade etmeye çalıştığım bu düşünceler özellikle Türkçeyi ders olarak öğreten okullardaki öğretmenler içindir (12-13-14-15 yaş). Kurslarda öğrenci motivasyonlu geldiği için bu etki görülmeyebilir.

Bu girişten sonra asıl konumuza dönebiliriz. Aşağıdaki sınavlar 7.8.9.10.(13-16 yaş aralığı) sınıflarda uygulanmıştır. Bir eğitim öğretim döneminin yarısında klasik ve test sınavları yapılmış ikinci yarısında da makaleye konu teşkil eden bilgisayarlı sınavlar uygulanmıştır.

                   Bilgisayar destekli sınavlarda ne tür sorular sorabiliriz? Programın özelliklerine göre bu sorunun cevabı değişebilir. Şu an piyasadaki programlar içinde en kapsamlısı ve benim yazıya temel yaptığım program aşağıda kaynakçada belirtilmiştir Bundan başka da internette birçok test programı vardır. Genellikle soru tipleri aynıdı.  Bu sınav programına göre sorulabilecek soru tipleri şunlardır:

Çoktan seçmeli: Birden çok doğru cevabın olduğu soru tipi.

Tek seçenekli: Tek doğru cevabın olduğu soru türü.

Soruya yazarak cevap verme: Öğrencinin soruya klavye ile yazarak cevap verdiği soru türü.

Cevap  eşleştirme: Cevapların eşleştirildiği soru türü.

Kelime bulma:  Doğru kelimeyi bulma sorusu

Doğru-yanlış: Doğru yanlış soru tipi.

Resim üzerinde bir noktayı bulma: Resim üzerinde bir yeri sormak için.(mesela insan resminin üstünde organları soruyoruz göz,kulak vs.)

Dinleme: Dinleme parçası veriyoruz altında sorusunu soruyoruz.

Video: Görüntülü kaynaktan soru sormak için.

Sıralama: Diyalogları veya cümleyi sıralaması için yazılan soru türü.

 Sonuç olarak kağıt üzerinde sorabileceğimiz bütün soru tiplerini hatta daha fazlasını bu sınav sisteminde uygulayabiliyoruz.

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ SINAVIN OLUMLU ÖZELLİKLERİ:

Bilgisayarda sınav sisteminde kağıtta sorabileceğiniz bütün soruları sorabiliyoruz. Yukarıda bu mesele bütün teferruatıyla anlatıldı.

Sınav sonunda öğrencinin puanı  son soruyu çözdükten sonra çıkıyor ve not defterine yazıyoruz. Öğrencinin hocam ne zaman sınavı okuyacaksınız derdi bitiyor. Söz verip de sözünde duramama problemi kalkıyor.

Kopya çekme ihtimali kağıtlı sınavlara göre yüzde 70 – yüzde 80 azalıyor( sorular her bir bilgisayarda faklı geliyor ,seçeneklerde karıştırılmış şekilde geliyor ayrıca her bir sorunun süresi var, süre bittiğinde soru yanlış kabul ediliyor.)

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Sınav okuma derdi olmadığı için öğretmene Türkçe dersine hazırlık yapma ve farklı aktiviteler yapmak için onlarca saat  kalıyor.

Öğrenci  bilgisayarı çok sevdiği için klasik kağıt sistemine göre bu sınav daha ilginç geliyor ve Türkçeye karşı ilgiyi artırıyor.(önceden sınav var dediğimde dudak bükenler şimdi bilg. laboratuvarına gidebilmek için sınav iptal dediğimde uflayıp pufluyor)

Eski sisteme göre sınıflarda yüzde 30’lara varan öğrenci sınav başarısının yükselmesi.

Türkçeyi yeni öğrenen öğrencinin öğrendiği Türkçe harfleri bilgisayarda kullanabilmesini sağlamış oluyoruz. Örnek verecek olursak Orta Asya coğrafyasında okullardaki ve dışarıdaki (ev,internet kafe vs.) bilgisayarlarda Kiril alfabesinin daha öncelikli olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte İngilizce harfleri de öğrenci internet ortamında gezebilmek için mecburen öğreniyor. Fakat Türkçeye geldiğimizde özellikle (ö,ü,i ve ı,ç,ş) harflerinin kullanımını bu sınavlar sayesinde öğreniyor. Ve bu hususta da ilerde lazım olabilecek bir alışkanlık kazandırılmış oluyor.

Kağıt tasarrufunda bulunma imkanımız var. Sadece bir sınıfın  yıllık yapılan sınavlarını hesaplarsak ve bunu tüm okul olarak düşünürsek yıl sonuna kadar ne kadar kağıttan tasarruf edildiği anlaşılır.

Öğrencilerinizin hangi konularda yanlış yaptığını bu programla analiz yapıp sınav yaptığınız konuda nerelerin öğrenciler tarafından öğrenilemediğini anlamış oluyoruz ve buna göre konu tekrarını bu analize göre yapabiliyoruz.

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ SINAVIN OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ:

Klasik yazma sorularında ekran klavyesinde Türkçe karakterleri (ç,ş,i,ü,ğ,ı) bulma sorunu ilk iki sınavda yaşandı. Gittikçe bu mesele çözüldü.

Yeni bir sınav sistemi olduğu için ilk iki sınavda sınav sistemini anlama problemi (özellikle bilgisayar kullanımı zayıf çocuklarda,(küçük sınıflarda)bilgisayarla biraz arası iyi olan öğrencilerde hemen hemen problem yaşanmadı hakeza üst sınıflarda 15 ve üstü yaşlarda yeni sınav sistemiyle alakalı çok az soru soruldu hemen adapte oldular)

Elektrik kesintisi sık sık oluyorsa bu sınav sistemi sizi sıkıntıya düşürecektir. Kırgızistan’da az da olsa buna benzer bir iki sıkıntı yaşandı. O ders saatini sınava ayırdığınız için bilgisayar sınıfından kendi sınıflarına geçişte zaman kaybı ve öğretmen ve öğrencide motivasyon eksikliği oluyor.

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ SINAV ÖRNEKLERİ:

    1. Gökkuşağı Ders Kitabı 1 - Konu 9 - Affedersiniz Okul Nerede - İndirmek için tıklayınız...

    2. Gökkuşağı Ders Kitabı 2 - Konu 8 - En Etkili İletişim Aracı Hangisidir? - İndirmek İçin Tıklayınız...

    3. Gökkuşağı Ders Kitabı 3 - Konu 9 - Boş Vakit Yoktur? - İndirmek İçin Tıklayınız...

    4. Gökkuşağı Ders Kitabı 4 - Konu 10 - Hayatın İçinden? - İndirmek İçin Tıklayınız...

   

      Hasan Keremoğlu  

      Bişkek Kırgız-Türk Lisesi 2011 - KIRGIZİSTAN      

                                                                                                                                                                             

Not: Piyasada bilgisayar ortamında sınav hazırlamak için ücretli ve ücretsiz birçok program vardır. Bu makalede örneği verilen testler Wondershare QuizCreator programıyla hazırlanmıştır. Arama motorları yardımıyla bu ve buna benzer başka programları  indirebilirsiniz...

 

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...