Türkçe Dünya Dili Olacak

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

 Norveç’in Trondheim şehrinde Uluslararası Gençlik Festivali (ISFIT) 7–16 Mart 2003 tarihleri arasında yapıldı. Bu festivale yüz ülkeden 450 genç katıldı. Bu festival ilk defa 1990 yılında düzenlenmiş ve o dönem Avrupa çapında bir festival olmuştu. Zamanla uluslararası önemi artan bu festivale dünyanın dört bir köşesinden gençler gelmeye başladılar. Festival iki senede bir yapılıyor. Bir sonrası 2005 yılında yapılacak.

Bu sene ana konu “Challenging Atkiudes” (fikrini beyan etmek yani doğruluk ve yasallık adına insanların fikrini beyan etmesi) idi. Festivale katılan 450 genç 15 ayrı gruba ayrıldı.

 

ISFIT (International Student Festival in Trondheim) 2003’e katılanlardan Tacikistanlı öğrenci Muzaffar Khudoıkulov diyor ki: “Ben, bu gruplardan Ethical Challenger yani ‘etnik çatışmalar’ konusunu tartışanlar arasındaydım. Konu üzerinde 23 ülkeden gelen arkadaşlarla tartıştık. İsrail–Filistin meselesine dair bir makale yazmıştım, o konu hakkındaki düşüncelerimi katılımcılarla paylaştım. Seminer, sabah 08.30’da başlıyordu, akşam 17.00’ye kadar sürüyordu. Norveç’in etnik konular üzerindeki uzmanları gelip bizlerle sohbet ediyordu. Bu tip çatışmaların sebeplerini hep beraber bulmaya çalışıyorduk. Temelde, tarihi, bölgesel, kültürel sebepler üzerinde duruyorduk. Arkadaşlarla bir mevzu üzerinde konuşmadan evvel, meselâ ferdi olayları genelleme yapmama gibi çeşitli kararlar alıyorduk. Çünkü bazı şahısların yaptıkları kötü işleri, onun halkına veya dinine yönlendirme yanlıştı. Bu düşünceyi bütün arkadaşlarla paylaşıyorduk. Akşamları konserler düzenleniyordu. Eğlenceli geçiyordu. Herkes milli kıyafetini giyip bir gösteri yapıyordu. Festivalin ana maksatlarından birisi, dünya gençlerini bir araya getirip, dünyanın güncel meselelerine çözüm yollarını araştırmak ve gençlerin de bu mevzular üzerinde bir şeyler yapabileceklerini göstermekti. Festival başkanı, ‘Unutmayalım ki, bugünün gençleri, yarının liderleri olacak.’ diyordu. Türkiye’den dört genç katıldı. İşin enteresan tarafı, 450 kişi arasında bulunan gençlerin yirmiye yakını yurtdışında açılmış Türk kolejlerinden mezun olan öğrencilerdendi. Mesela; Tacik–Türk, Kazak–Türk, Kırgız–Türk, Özbek–Türk ve Ukrayna–Türk kolejlerinden gelenler vardı. Globalleşen dünyada aynı tür kolejlerden mezun olanları böyle uluslararası festival ve konferanslarda görmek, bana büyük bir gurur verdi. Festivalin resmi konuşma dili şüphesiz İngilizce idi; ama biz aynı kolej mezunları bir araya geldiğimizde Türkçe konuşmaya başlıyorduk. Ortak bir yanımız vardı; hepimiz benzer okullarda eğitim ve öğretim almış ve Türkçe öğrenmiştik.”

İnsanlığın mayasındaki saf güzelliğin tohumlarını geliştirmek göreviyle kendilerini vazifeli bilen fedâkar öğretmenlerin dünyanın her tarafına gidip insanî evrensel değerler ışığında ve kaliteli bir eğitim vermenin yanında güzel Türkçemizi de öğretmelerinin şimdilik ilk meyvelerine şâhit oluyoruz. Çok yakında bunun ne mânâya geldiğini körler dahi inşallah göreceklerdir. Peşin fikirle, bilir–bilmez, bu ilim ve irfan yuvaları hakkında konuşanlar, sonunda yaptıklarından utanacaklardır.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Bütün dünya milletleri kendi dil ve kültürlerinin dünyaya tanıtılıp öğretilmesi için her türlü gayreti gösterirken, anlaşılmaz bir tavırla, bazılarının böyle bir hizmeti gönüllü yapan ve kendini buna adamış insanlarımıza karşı tavır almalarının temelindeki sebebi bilmek, gerçekten büyük bir merak konusudur.

Benim bu hususta, bütün dünyadan çeşitli dinlerin akademisyenlerini bir araya getirerek Hz. İbrahim Sempozyumu’nu gerçekleştiren, senelerdir çeşitli dünya görüşlerine sahip seçkin insanlarımızı bir araya getirerek Abant Toplantıları’nı tertipleyen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan bir istirhamım olacak. Dünyanın her tarafında fedakâr işadamlarımız ve öğretmenlerimiz tarafından yaşatılıp bir ışık ocağı gibi parıldayan Türk kolejlerinden mezun olmuş gençleri bir araya getirerek bir sempozyum hazırlasınlar. Bu güzel manzarayı değerlendirecek ve bütün dünyaya yorumlayacak akademisyenler huzurunda bu gençlerin Türkçemize ne kadar hâkim olduklarını, ileride ne mânâya geleceğini ve neler hissettiklerini ve düşündüklerini de ifade etme imkânı sağlasınlar. Zannediyorum bazı iz’anların gerçeği açıkça anlayıp fark etmesi için böyle bir çalışmaya büyük bir ihtiyaç var.

www.zaman.com.tr

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...