yirmi

20 Yıldır Yurtdışında Türkçe Öğretiyorlar

Türkçeyi ve Türkiye’yi yurtdışında kahramanca temsil eden öğretmenlerin her birisinin film tadında bir hayat hikâyesi barındırdığını biraz yakından bakınca görmemek  mümkün değil.

Dünyaya Türkçe öğreten öğretmenlerin her birinin hayatı ve yaşadıkları ise dillere destan. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda yıllar geçtikçe çocuklu öğretmenler dikkat çekiyor. Senelerini yurtdışında geçiren öğretmenler Türkçe Olimpiyatları’na kucaklarında çocuklarıyla dönerken, Türkçe öğrettikleri öğrencileri de çocuklarına arkadaşlık ediyor.

1992’de ilk kez Türkçe öğretmek için çıktığı yurtdışında 20 yılını dolduran Ramazan İnan (41), eşi Elif Nur İnan (34) ve Ahmet Aziz (5) ve Alperen İhsan (2) ile beraber Türkçe Olimpiyatı’ndalar. Gaziantepli Türkçe öğretmeni Ramazan İnan, son 3 yıldır Finlandiya’da Türk Kültür Merkezi’nin müdürlüğünü yapıyor. 4 yıl kaldığı Özbekistan’la başladığı Türkçe yolculuğunu, Afganistan’da 7 yıl, Almanya’da 1 yıl, Litvanya’da 2 yıl, Letonya’da ise 3 yıl sürdüren Ramazan hoca, kısa süreli kaldıklarıyla birlikte 9 ayrı ülkede görev yapmış. Belletmen olarak gittiği Özbekistan’da Türkoloji bölümü okuyan Ramazan hoca, 15 yıldır yurtdışında bulunan Rizeli Elif Nur öğretmenle Letonya’da evlenmiş.

Elif Hoca’nın ise Türkçe yolculuğu 1996 yılında Kırım’da başlamış. Bu ülkede hem Rus ve dili edebiyatı hem de Türkoloji bölümünü bitirmiş. Kırgızistan’da Atatürk Alatoo Ünivertesi’nde Rusça ve Türkçe derslerine girmiş. Üniversitede Kırgız öğrencilere Rusça, Türk öğrencilere Türkçe dersleri veren Elif hoca, 4 yıl Kırgızistan’da görev yaptıktan sonra Letonya’ya geçmiş. İnan çiftinin ilk çocukları Ahmet Aziz (5) Letonya’da doğmuş. İkinci çocukları Alperen İhsan (2) ise Finlandiya’da yaşamalarına rağmen vize problemi nedeniyle Türkiye’de dünyaya gelmiş. Yılda bir kez Türkiye’ye gelen ve binlerce öğrenciye Türkçe öğreten İnan çifti, her yıl Türkçe Olimpiyatları’na binlerce meslektaşı gibi öğrenci getiriyor.

Eşimi beklerken bir taraftan çocuk büyüttüm, diğer taraftan master yaptım

Şahin Şentür k (30) ise 5 yıldır Norveç’te kültür merkezinin müdürlüğünü yapıyor. Bayburtlu Şahin hoca, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu Didem Şentürk (30) ile 2006’da evlenmiş. Nişanlandıktan sonra evlenmeden üç ay önce Norveç’e giden Şahin öğretmen, evlilik için bir aylığına geri dönmüş. Şentürk çifti biri Norveç’te diğeri İstanbul’da iki yıl ayrı kalmış. Evlendikten bir yıl sonra kızları Çiğdem Gülizar (4) dünyaya gelmiş. “Eşimi beklerken bir taraftan kızımı büyüttüm, diğer taraftan master yaptım.” diyen Didem öğretmen, evlenmeden önce iki yıl İstanbul’da sözleşmeli öğretmenlik yapmış. Didem öğretmen Türkiye’de öğretmenliği bırakıp yurtdışında Türkçe öğretmek için 3 yıl önce Norveç’e eşinin yanına gitmiş. Şentürk çifti, artık olimpiyatlar için gelirken yanlarında Gülizar ve Bedirhan’ı da getiriyor.

Konya mı Kenya mı?

Davut Erdem, 8 yıl Denizli’de öğretmenlik yaptıktan sonra 4 yıl önce Kenya’ya gitmiş ve Türkçe öğretmeye başlamış. Pamukkale Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği mezunu Mersinli Davut hoca, Konya’da yüksek lisans yapmayı düşünürken kendini Kenya yollarında bulmuş. Kenya ve Konya isimlerinin sık sık espri konusu olduğunu aktaran Davut öğretmen, Kenya’da bilgisayar öğretmeni olan eşi Tuğba Erdem’e yabancı kimlik kartı verilirken Kenyalı yetkililerin yanlışlıkla doğum yerini Konya yerine Kenya yazdıklarını belirtiyor.

Tacik öğretmen şarkılarla Türkçe öğrenmiş

Hocent Tacik Türk Lisesi’nde müzik öğretmenliği yapan Maysara Muminova, öğrencilerine öğrettiği Türkçe şarkılar sonrasında kendisi de Türkçe öğrenmiş. 10 yıldır Türkçe şarkı yarışması düzenlenen Tacikistan’da bu yarışmalar için öğrencilerine Türkçe şarkılar öğreten Tacik öğretmen, yarışmalarda çaldığı piyano, org ve Tacikistan’ın milli çalgısı ‘dutor’ ile öğrencilerine fon oluşturmuş. “Kendi kendime Türkçe öğrendim, hiç ders almadım. Türkiye’den gelen öğretmen arkadaşlarım da yardımcı oldu. Türkçe benim çok hoşuma gidiyor, öğrencilerle Türkçe şarkı ve şiirler söylüyoruz.” diyen Muminova, 12 yıldır okulda öğretmenlik yapıyor. Tacik öğretmenin gururu ise geçen senenin şarkı birincisi Şohruh Yunusov (12).

En güzel türkçe anlatan öğretmenin sırrı

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda öğrenciler Türkçelerini yarıştırırken, onlara Türkçe öğreten öğretmenleri de ‘Ders Anlatım’ ve ‘Bilgi’ yarışmalarında ter döküyor. Seçkin bir jüri önünde ‘en güzel Türkçe dersini anlatanların’ seçildiği ders anlatım yarışmasında birinci olan ve Afganistan’da Türkçe öğretmenliği yapan Soner Afat (31), Türkçe öğretirken konularına göre klip çekip derste gösterdiğini söylüyor. Sınıfta yarışmalar düzenleyip dersi eğlenceli hale getiren Soner öğretmen, o gün anlattığı konuyla ilgili şarkıları da sınıfta dinleterek konuyu pekiştiriyor. Afganistan’da 3 yıldır öğretmenlik yapan Giresunlu Soner öğretmen, üniversiteyi Tataristan’da okumuş, 10 yıl Tataristan’da kaldıktan sonra Afganistan’a geçmiş. Türkçe öğretmede en önemli konuyu ‘mesleği ve Türkçeyi sevmek’ olarak özetleyen Soner Afat, “Çocuklara bu dili sevdirerek öğreteceğim derseniz gerisi geliyor.” diyor.

Kırgız öğretmen Türklere de Türkçe öğretiyor

5 yıl Kırgızistan Bişkek’teki Türk Koleji’nde okuyan, sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği’ni bitiren ders anlatım yarışması ikincisi Aida Shamenova (30) ise, 7 yıldır Kırgızistan’da mezun olduğu kolejde Türkçe öğretmenliği yapıyor. 17 yıldır Türkçe konuşan Kırgız Aida öğretmen, sadece Kırgızlara değil Türklere de Türkçe öğretiyor, ‘nasip olursa Türkiye’de Türkçe öğretmenliği yapmak’ istiyor.

Aida öğretmen Türkçe derslerinde kartlar, film, çizgi film, slayt gibi çok fazla öğretim materyali kullanıyor, slaytları sınıfta projektörle perdeye yansıtıyor. Jüri önünde “Öğrencinizin kalbine giremedikçe kafasına giremezsiniz.” sözüyle örnek ders anlatımına başlayan Aida öğretmen, “Bir öğretmen mutlaka kendini ve dersini sevdirmeli. Öğrenci ancak sevdiği öğretmenden bir şey öğrenmek ister.” diyor. Eşanlamlı ve zıt anlamlı kelimeler üzerinde çok duran öğretmen, Kırgızca bilen öğrencilerin çok kolay Türkçe öğrendiğini, sadece Rusça bilenlerin biraz zorlandığını belirtiyor.

Eve Türkçe konuşan Tanzanyalı çocukları getirince ailem eridi

Ders Anlatım Yarışması’nda üçüncü olan ve Tanzanya Zanzibar’da 2 yıldır Türkçe öğretmenliği yapan Fatma Karadeniz (24) kendisinden çok daha deneyimli öğretmenleri geride bırakıyor. Fatma öğretmen, üçüncülüğü ‘yabancılara Türkçe öğretmede kurulan sistemin başarısına’ bağlıyor. Türkçeyi öğretirken Türk kültürünü de öğrettiğini söyleyen Fatma öğretmen, Uludağ Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih bölümleri mezunu. Farsça, Arapça ve Osmanlıca bilen Fatma hoca, ailenin tek kızı olmasına ve üniversiteden asistanlık teklifi almasına rağmen mezun olunca Tanzanya’ya gitmiş. Fatma hoca, “Ailem gitmemi istemiyordu, ikna etmem zor oldu ama eve Türkçe konuşan Tanzanyalı çocukları getirince eridiler.” diyor.

Kaynak: http://www.gezgindergi.com/2012/05/24/20-yildir-yurtdisinda-turkce-ogretiyorlar/

 

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...