oyunu

Ali Cengiz Oyunu

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Kurnazca ve haince bir hile, dalavere, dolap çevirme.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Hile ve dalavere en kötü alışkanlıklardan biridir. İnsanları hile ile kandırıp, onlara zulmetmek en büyük günah ve haksızlıktır. Toplulukta iyiler de vardır kötüler de. Kötü insanlardan uzak durmak gerekir. Allah insanı iyilerle karşılaştırsın, kurnaz ve hainlerden de korusun!
“Vaktiyle bir padişah, Ali Cengiz oyunu adlı sihirli bir hüneri öğrenmek ister. Oyunun aslı, istenildiği zaman istenilen kılığa girmektir. Oyunu bilen derviş, sırrını kimselere söylemez; sırrını öğrettiklerini de öldürürmüş.
Fakir ama, akıllı bir genç bu işi üzerine alır. Dervişten hile ile bu oyunu öğrenir. Derviş, onu öldürmek için peşine düşer. Kılıktan kılığa giren genç, dervişten kurtulmayı başarır. Sonunda sansar kılığına girip dervişi boğar. Sonra padişaha Ali Cengiz oyununun ne olduğunu öğretir ve padişahın kızıyla evlenir.”

Karaman'ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Dış görünüşe aldanmamalı. Bu işin altından neler çıkacak sonra görürsün. Şimdi hiçbir şey anlaşılmaz.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Dış görünüş insanı her zaman aldatır. Dışı çok güzel olup da içi fitne, fesat ve kötülükle dolu olan insanlar vardır. Bir yazarın dediği gibi, “Kitabın ve insanın dış görünüşüne aldanmamalı, iç hâline bakmalıdır.” Ama zamanımızda insanlar, makama, mevkiye, paraya ve giyime yani dış güzelliğe önem veriyorlar. Para, mal, ve mülk her şey değildir. Bir gün bunların yerinde yeller eser.
Anadolu'da kudretli bir beylik olan Karamanoğlu Beyliği vardı. Karamanoğlu Mehmet Bey, bir daha isyan etmeyeceğine dair II. Murat'a söz verir. Buna rağmen sonradan yine bir hileye başvurur.
Karamanoğlu Mehmet Bey, Karaman cinsi koyunlardan özel olarak seçilip yetiştirilmiş büyük bir koçu II. Murat'a verirken:
- Bu can bu koçta olduğu müddetçe Osmanlı Devleti'ne isyan etmeyeceğim, diye birkaç defa yemin eder.
Karamanoğlu Mehmet Bey, koçun öldüğünü haber aldıktan sonra:
- İşte bu can, koçtan ayrıldı, ettiğim yeminin de hükmü kalmadı, diye övünecektir.
Böylece Karamanoğlu Mehmet Bey, vermiş olduğu sözden dönmüş ve kendisine güvenilmeyeceğini göstermiş olur. Bazı insanlar bol keseden atar tutarlar, yerine getiremeyecekleri sözler verirler.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...