ingiliz

Herkes İngilizce, İngiliz ve Amerikalılar Türkçe öğreniyor

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden katılan öğrenciler, diğer öğrencilerden farklı bir özellik taşıyor. Ana dilleri tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan İngilizce olan bu çocuklar, Türkçe konuşuyor. Yani dünya İngilizce öğrenirken, onlar Türkçe öğreniyor.

İngiliz Ocean Carli, İrlandalı Iysha Arun ve Yasmin Haris; İskoç Clare Cırık; Amerikalı Maria Bressler ile Danielle Tanner bunlardan birkaçı. Dünya üzerinde ikinci bir dili en az öğrenen insanların yaşadığı ülke olan İngiltere’den olimpiyatlara katılan Ocean, Mehmet Akif’ten ‘Uğurlar Ola’ şiirini okuyor. Londra’daki Mevlânâ Kültür Merkezi’ne devam eden Ocean, Türkçesini daha da geliştirmek istiyor. Glasgow’da yaşayan Bushra Samimy ise Türk hafta sonu okuluna devam ediyor. Babası Özbek annesi Türkmen olan Bushra Afganistan’da doğmuş, 1 yaşından bu yana İngiltere’de yaşıyor. Afganistan’daki Türk okuluna giden ağabeyi sayesinde Türkçeyi öğrenmiş. Barış Manço’dan ‘Gülpembe’ şarkısını söyleyen Bushra, bir Türk kadar güzel Türkçe konuşuyor.

Anne kız Türkçe öğreniyorlar

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Iysha Arun (12) ve Yasmin Haris (14) ise İrlanda’dan olimpiyatlara katılıyor. Iysha ‘Gurbet Şiiri’ni okuyor, Yasmin ise ‘Kölem Ol’ şarkısını söylüyor. İskoçya’dan annesi ile birlikte gelen Clare Cırık (13) da ‘Memleketim’ şarkısını seslendiriyor. Annesi ile birlikte İskoçya’da hafta sonu Türk okuluna devam eden Clare, tatil için hep Türkiye’yi tercih ettiklerini söylüyor. 5 yaşından bu yana Türk hafta sonu okuluna devam eden Iysha ise, birkaç yıl önce Türkiye’ye tatile gelmiş ve Türkleri çok sevmiş. Türkleri daha iyi anlamak için Türkçe öğrenmeye karar veren Iysha, çok güzel Türkçe konuşuyor. Iysha ile aynı okula devam eden Yasmin de Türkiye’ye tatile gelmeyi seviyor. Tatilde Türklerle konuşup anlaşamayınca İskoçya’da Türkçe okuluna devam etmeye başlamış. Türk arkadaşları Yasmin’e Yasemin, Iysha’ya ise Ayşe diyormuş.

Amerikalılar Türk kültürünü öğreniyor

ABD Arizona’dan olimpiyatlara katılan Maria Bressler (15) ile Danielle Tanner (16) ise devam ettikleri devlet okulunda Türkçe dersleri alıyor. 2 yıldır Türkçe öğrenen Maria ve Danielle, ‘Türk kültürünü daha iyi öğrenmek’ ve İstanbul’da üniversite okumak istiyor. Öğretmenleri Oğuzhan Aras’ın mezun olduğu Boğaziçi’nde okumak isteyen öğrenciler, tatillerini genellikle Türkiye’de geçiriyor. Türkçe öğrenmek Maria ve Danielle’e zor gelmiş, özellikle de ekler. Amerikalı öğrenciler simit, baklava, börek ve mercimek çorbası yapmayı bile öğrenmişler, ancak yufkaları hazır alıyorlarmış! Bu yemekleri ise Taşkent’teki Türk kolejinden mezun olduktan sonra üniversiteyi Amerika’da okuyan Özbek öğretmenleri Leyla Kayumova’nın evinde öğrenmişler.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...