geldiler

Türkiye'ye 3 ay önce geldiler şimdi türkü bile söylüyorlar

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Kimi doktor, kimi öğretmen, kimi de mühendis olmak için Türkiye'ye geldi. Somalili öğrencilerin en büyük hayali, eğitimlerini tamamladıktan sonra doğdukları yere dönerek ülkelerine hizmet etmek.

Açlık ve kuraklığın vurduğu Somali'de Kimse Yok mu Derneği tarafından 10 bin çocuk arasından seçilerek Türkiye'ye getirilen 354 öğrenci hızla Türkçe öğreniyor. Tercümana ihtiyaç duymayacak düzeyde Türkçe konuşan öğrenciler, yöreye ait türküleri bile rahatlıkla seslendirebiliyor.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Ülkelerinden 14 bin kilometre uzakta, Anadolu'nun 20 farklı kentindeki özel okullarda, 3 ay önce hayal bile edemedikleri imkânlar eşliğinde modern öğretim teknikleriyle eğitim görüyorlar. Malatya'daki Özel Rahime Batu Koleji'nde eğitim görenler, 'Malatya Malatya bulunmaz eşin' parçasını artık hiç yardım almadan okuyabiliyor. Türkiye'ye gelen 354 Somalili öğrenciden biri olan Abdiwadud Mohamed Osman, Türkiye'de olduğu için kendisini şanslı hissediyor. Geleceğinin 8 yılını planlayan Abdiwedud, en büyük hayalini doktor olmak şeklinde açıklıyor. Türkçe öğretmenin zor olduğunu anlatan Abdiwedud, Malatya'da lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'da tıp okumak istediğini aktarıyor. Bashir Mohamed Abdulkadir de Malatya'yı ve buradaki arkadaşlarını çok sevdiğini belirterek eğitimini tamamladıktan sonra öğretmen olup Somali'deki kardeşlerine faydalı olma hayali kuruyor. Ülkesindeki savaşın insanları zor durumda bıraktığını anlatan Bashir, "9 kardeşim var. Onları çok özledim. Malatya'da olmaktan çok mutluyum. İnşallah burada eğitim alarak ülkeme faydalı olacak bir şekilde ailemin yanına dönmek istiyorum." diyor.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...