carvalhal

Carvalhal, Türkçesiyle takımına hakim oldu

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkiye'ye gelmeden önce Portekiz'de Türkçe kursuna giden Beşiktaş Teknik Direktörü Carlos Carvalhal, artık bizden biri gibi. Derslerini hiç aksatmayan ve disiplinli çalışmasıyla da Türkçeyi kısa sürede kavrayan Portekizli hoca, Siyah-Beyazlı takıma oynattığı futbolla da spor otoritelerinden geçer not almayı başardı.

Beşiktaş Teknik Direktörü Carlos Carvalhal, sadece futbol bilgisi ile değil, insan ilişkileri ile de Türkiye'ye çabuk ısındı. Basın toplantılarında ve organizasyonlarda kullandığı Türkçe kelimelerle dikkat çeken Portekizli çalıştırıcı, Beşiktaş'ın başına geçmeden önce ders aldığını dile getirmişti. Carvalhal, Siyah-Beyazlı kulüple el sıkışmasının hemen ardından Portekiz'de bulunan Türkiye-Portekiz Dostluk Derneği'nde (Associação de Amizade Luso Turca) Türkçe dersi almaya başlamış. Öğretmeni Dinçer Özer Bey'le birlikte sıkı bir çalışma programı uygulayan Carvalhal, Türkçenin de temel kelimelerini öğrenmiş.

Türkçe derslerini veren Dinçer Özer ise Portekizli oyuncular ve Carvalhal'den sonra Beşiktaş'ın Portekiz'de yakından takip edildiğini söyledi. Televizyon programlarında, Carvalhal ve futbolcuların başarısının konuşulduğunu ifade eden Özer, "Carvalhal öğrenmeye açık bir yapıya sahipti. Dersleri çok dikkatli takip ediyor ve başarılı olmak için gayret gösteriyordu. Türkçenin zor bir dil olduğunu söylüyordu. Ancak kendisi Türkçeyi çabuk çözdü. EkranlardaTürkçe kelimeler kullandığını görünce biz de mutlu oluyoruz. Portekizli oyuncu ve teknik adamların Türkiye'ye gitmesi ile burada iki ülke arasındaki dostluğa katkıda bulundu." ifadelerini kullandı.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Carvalhal'in hafızasının güçlü olduğunu da dile getiren Özer, "Yaptığı her işten mutlu oluyordu. Türkçe öğrenirken de hiç sıkılmadı, hatta yeni bir dil öğrenmenin keyfini yaşıyordu." değerlendirmesini yaptı. Portekizli teknik adamın ders saatlerini hiç kaçırmadığını ve öğrenme konusunda disiplinli bir şekilde not tuttuğunu da belirtti.

Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun şike soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından birinci adam olarak göreve gelen Carvalhal ise, "İyi akşamlar, hoş geldiniz, nasılsınız, teşekkür ederim" gibi kelimeleri kullanarak Türkçeye yavaş yavaş ısındığını gösterdi. Beşiktaş'ın performansını her geçen gün yukarı çeken Portekizli teknik adam, ayrıca Trabzon karşısında da takımını taktiksel olarak iyi yönetti.

 

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...