anadolu

Dünya Dillerinin Beşiği Anadolu mu?

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Biyolog Dr. Gray'e göre, dünya üzerindeki 6 bin dil, 8-10 bin yıl önce Anadolu'da yaşayan çiftçilerden yayıldı

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Biyologlar, türlerin ve genlerin soyağaçlarını çıkarmada yararlandıkları karmaşık matematiksel araçların, bugün dünya yüzünde konuşulan 6000'den fazla dilin belki de tek bir dilden türediğinin kanıtlanmasında da kullanılabileceği görüşünde.
The New York Times gazetesinin dünkü sayısındaki habere göre, dillerin soyağacının biyologların yöntemleriyle oluşturulması ve dallara ayrıldığı tarihlerin saptanması, insanlığın tüm dillerinin Anadolu'dan çıktığını kanıtlayabilecek nitelikte...
Haberde, Avustralya'daki Auckland Üniversitesi biyologlarından Dr. Russell D. Gray'in bütün dillerin atası kabul edilen proto - Hint - Avrupa dilinin 8700 yıl önce var olduğunu hesapladığı belirtildi. 1994'te ölen Dr. Marija Gimbutas'ın izinden yürüyen dil bilimciler ise Hint - Avrupa dil ailesinin günümüzden yaklaşık 6 bin yıl önce, Rusya steplerinde yaşayan savaşçı Kurgan kavminin akınları ve fetihleri sayesinde oluştuğunu kabul ediyorlar.

8700 yıl önce vardı
Karşıt teoriyi savunan Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Colin Renfrew ise Hint - Avrupa dillerinin Anadolu'da 8 - 10 bin yıl önce yaşayan, tarımla uğraşan ilk çiftçilerin tarım tekniklerinin yayılması yoluyla oluştuğunu kabul ediyor. 
Dr. Gray'in Nature dergisinde geçen yıl kasım ayında yayımlanan çalışma sonuçları, dilbilimciler tarafından kabul edilmesi halinde, bu teoriyi doğrulayacaktır.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...