Türkçe Sevdalısı Rus

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Rusya'nın St.Petersburg şehrinde yaşayan 77 yaşındaki Svetlana Krasnika tam bir Türkiye âşığı.

Nitekim bu sevgisi onu Türkçe öğrenmeye kadar götürmüş. Krasnika, ilerleyen yaşına rağmen elinde defteri ve kalemiyle Türkçe derslerini takip ediyor. St.Petersburg Türk-Rus Kültür Merkezi Kadın Platformu tarafından düzenlenen ücretsiz Türkçe kurslarına katılan Krasnika, birçok kez geldiği Türkiye'yi çok sevdiğini anlatıyor. Krasnika, "Türkiye'ye çok defa gelmeme rağmen şimdi öğrenmeye karar verdim. Çok iyi bir öğretmenimiz var. Kendisine çok teşekkür ediyorum." diyor. Bu yıl Türkiye'ye onuncu kez gideceğini söyleyen Krasnika, "Türkiye, çok güzel bir ülke. İstanbul'u çok sevdim. Topkapı Sarayı, Ayasofya ve özellikle de Sultanahmet'e bayılıyorum. Türk milleti de çok içten bir halk ve gerçekten çok çalışkan. Bu sayede Türkiye, her geçen gün biraz daha gelişiyor." diye konuşuyor.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Gönüllü olarak Türkçe öğretmenliği yapan St.Petersburg Türk-Rus Kültür Merkezi Kadın Platformu Başkanı Nermiye Şentürk de, "Svetlana hanım gerçekten çok azimli. İlerleyen yaşına rağmen normal bir öğrenci gibi dinleyip anladıklarını not alıyor. Kısa süre içinde Türkçeyi öğreneceğine eminim." diye konuşuyor. Kursa olan ilginin her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Şentürk, "Derse katılanların birçoğunun Türkiye'ye gitmiş olması bizim için bir avantaj. Bu sayede verilen dersleri daha çabuk anlıyorlar. Böylece biz de işimizi daha zevkli yapıyoruz." ifadelerini kullanıyor. Ücretsiz Türkçe kursu, St.Petersburg Türk-Rus Kültür Merkezi ve St.Petersburg Mayakovskaya Halk Kütüphanesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen bir proje. Otuzdan fazla öğrencinin devam ettiği Türkçe kurslarının geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...