Türk-Rus Kültür Merkezi, Ruslar'a Türkçeyi tanıttı

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

RUDN'de her yıl düzenlenen Dil Festivali'nde 50'den fazla ülke dillerini tanıtıyor. Festivalde yer alan diller arasında pek ismi duyulmayan Tulaca, Almancanın atası olarak bilinen Gotski dillerinin yanısıra, popüler olan Türkçe, Rusça, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca dilleri tanıtıldı.Türk-Rus Kültür Merkezi, Halkların Dostluğu Üniversitesi'de(RUDN) gerçekleşen dil festivalinde Akademi Dil Merkezi ile birlikte Türkçe ve Türk kültürünü tanıttı.Festival münasebeti ile Türkçe derslerin verildiği Türkiye stantlarına ilgi büyük oldu. Katılımcıların beğeni ile izlediği Türkiye stantlarında ebru, hat ve diğer el sanatları ile birlikte Türk müziği canlı olarak icra edildi.

        Moskova'da bir yıldır çalışmalarını sürdüren Türk-Rus Kültür Merkezi yetkilisi Mehmet Lalek, RUDN'nin geleneksel dil festivaline ilk defa "Akademi Dil Merkezi" ve "Türk-Rus Kültür Merkezi" olarak katıldıklarını anlattı. "Burada Ebru, kaligrafi, ney, el sanatları ve Türk mutfağını tanıtıyoruz" diyen Lalek, ayrıca festival programına gençlik, kadın, basın yayın, sağlık, aile ve çocuk gibi platformları ile de katıldıklarını kaydetti. Renkli bir program hazırladıklarını kaydeden Lalek gördükleri ilgiden memnun olduklarını kaydetti. 

      Festivali ilgi ile takip ettiğini ve kısa süreli Türkçe derslerine girdiğini ifade eden üniversite öğrencisi Diana Nagaeva, "Türkçe ders süreleri kısa da olsa bir şeyler öğrendik. Dersi anlatan hocalar çok güzel öğretiyorlar. Çok hoşuma gitti" diye konuştu. Türkçe dersine katılan Maya da, Türkçe ile ilk defa burada tanıştığını, yarım saat gibi kısa bir sürede de olsa alfabeyi ve birkaç cümle öğrendiğini söyledi.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

           Türkçe öğretmeni olan Ümit Açıkgöz de, "Festival çerçevesinde,Türkçenin inceliklerini, en uzun kelimelerini, tekerlemelerini burada göstermeye çalıştık. İlgiden memnunuz" şeklinde konuştu.

      RUDN'de öğrenim gören Mariya Ulyanova ise "Ebru sanatını, ney dinletisini ve Türk mutfağını çok beğendim. Sunumda gösterilen şehirler çok güzeldi. İlk defa dil festivalinde böyle güzelliklerle karşılaşıyorum. Burada Türkiye'yi, kültürünü daha yakından tanımış oldum." dedi.

(CİHAN)

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...