Avustralya'da Türkçe, eğitim müfredatına giriyor

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Avustralya'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları önemli bir sonuç ortaya çıkardı.

 

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Avustralya hükümeti Türkçeyi ulusal müfredata almayı kabul etti. Eğitim Bakanı Peter Garreth, dün yayımladığı basın bildirisinde,Türkçeyle birlikte Çince, İtalyanca, Arapça, Fransızca, Almanca, Hintçe, Endonezyaca, Japonca, Korece, Yunanca, İspanyolca ve Vietnamcanın da ulusal müfredat programına konulduğunu açıkladı. Müfredat Değerlendirme Otoritesi tasarıya son şeklini verecek. Ardından ulusal müfredat programı uygulanmaya başlanacak. Böylece bu ülkedeki Türkler, okullarda Türkçeyi seçmeli dil olarak öğrenebilecek.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Avustralya'da KKTC ve Batı Trakyalı soydaşlar da dahil yaklaşık 150 bin Türk kökenli nüfus yaşıyor. Türk nüfusunun önemli bir kısmı Melburn ve Sidney'de yaşamını sürdürüyor. Türk toplumu, bu kentler dışında Mildura, Brisbane, Wollongong, Adelaide ve Perth'e dağılmış bulunuyor. Avustralya'da etnik nüfusa dayalı nüfus sayımı yapılmadığından etnik dağılıma ilişkin düzenli veriler elde edilemiyor. Evde konuşulan dillere bakıldığında ülkede en fazla Çince, İtalyanca ve Yunanca konuşuluyor. Türkçe, evde konuşulan diller arasında 9. sırada yer alıyor. 2008 yılında "Ulusal Müfredat" için çalışmalara başlayan Avustralya hükümeti göçmenlerin kendi anadillerini öğrenebilmelerini sağlamak için bazı dilleri ulusal müfredata almasına rağmen yabancı diller kategorisinde Türkçeye yer vermemişti.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...