Dağ yürümezse abdal yürür

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

(Abdal:Gezginci derviş)

Bir işin olması için büyük insanların himmet ve yar­dımı gerekiyorsa iş sahibinin o kişiyi harekete geçirme­si, gerekli bağlantıyı kurması gerekir. Büyük insanların işleri başlarından aşkın olur. Ayrıca bu kişilerde tenez­zül de pek görülmez. Bu durumda bir işin gördürülmesi için ayaklarına varıp ilgilenmelerini sağlayacak alçak­gönüllülüğün gösterilmesi gerekir. Ancak bu ayağına varma, asla yaltaklanma edasıyla veya onur kırıcı bir şekilde yapılmamalıdır.

Eğer işimizi uzaktan kumanda yoluyla hâlledemiyorsak, işin başına varıp öyle halletmemiz gerekir. Hikâye­ye göre henüz ermemiş bir derviş keramet göstermek için halkı başına toplamış. Sonra da karşıdaki dağı gös­tererek: "Ey dağ, yürü!" demiş. Dağda hiç kıpırdanma yok. Derviş etrafına bakmış. Hem mahcup olmuş ve hem de halkın bu şarlatanlığa öfkelendiğini görmüş. Oradan bir an önce uzaklaşmak gerektiğini düşünerek:

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Dağ yürümezse, abdal yürür, diyerek usulca uzak­laşmış.

Gerçekleşmesi istenen bir gaye uğrunda gerekenin yapılması için fedakârlıkta bulunmayı tavsiye için söy­lenir.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...