yabancilara-turkce-ogretimi-3-

Yabancılara Türkçe Öğretimi

Türkçeyi yeni öğrenenlere neyi nasıl anlatmalıyız? Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan yöntemler nelerdir? Bu konuda yazılmış yüzlerce makale,tez,doktora çalışması burada.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-materyal

Yabancılara Türkçe Öğretimi Materyalleri

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde kullanılabilecek materyaller bu bölümde toplandı. Sınavlar,interaktif sınavlar,akıllı tahta uygulamaları,alt yazılı klipler,posterler vs.

Tıklayınız...
turkce-ogretimi-etkinlikleri

Türkçe Öğretimi Etkinlikleri

Müzikli öğretim,dinleme,konuşma etkinlikleri,okuma-anlama,yazma etkinlikleri,video dersi.Türkçe öğretiminde oyunlar,ders dışı Türkçe faaliyetleri.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-dusunceler1

Yabancılara Türkçe Öğretimi Üzerine Yeni Düşünceler ve Uygulamalar

Dünyadaki tüm öğretmenlerin tecrübe ve dökümanlarını paylaşabileceği bir ortam olarak düşünüldü burası. Sadece alıcı olmayalım aynı zamanda paylaşalım. Bunu Türkçe için yapalım. 

Tıklayınız...

etkileşimli-interaktif-sınavlar

Etkileşimli Sınavlar

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde İnternet ortamında bir ilk olan etkileşimli sınavlar, öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunulmuştur. Sınavların en güzel özelliği her bir sorudan sonra öğrencinin nerede hata yaptığını görebilmesidir. 

Tıklayınız...
yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimii

Dilbilgisi Anlatımları

Dilbilgisi Anlatımları yeni öğrenenlere yönelik hazırlanmıştır. Verilen örnekler yeni öğrenenlerin anlayacağı şekilde basit cümlelerden seçilmiştir.

Tıklayınız...
deyim-hikayeleri

Deyim Hikayeleri

Türkçe öğretiminde kullanılabilecek deyimler bu başlık altında toplantı. Burada deyimler hem anlamlarıyla hem de hikayeleriyle paylaşılmıştır. 

Tıklayınız...
türk-dili-hakkında-yazılar

Türk Dili Hakkında Yazılar

Güzel Türkçemiz hakkında değerli kalemlerin ele aldığı yazılar bu başlık altında derleniyor. 

Tıklayınız...
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçe Olimpiyatları'na katılan farklı kıtalar ve farklı ülkelerden yüzlerce gencin oluşturduğu renk cümbüşünün anlatıldığı fotoğraf sergisi Atatürk Havalimanı'nda açıldı. Büyük beğeni toplayan sergide, geçmiş yıllardaki Türkçe Olimpiyatları'nda çekilen fotoğraf kareleri yer alıyor. Olimpiyatları değerlendiren THY Genel Müdürü Temel Kotil, "Türkçe, THY'yi geçti." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl yapılan Türkçe Olimpiyatları'nda foto muhabirlerinin çektikleri fotoğraflar arasından seçilen 70 kare fotoğraf, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katındaki TAV Galeri'de fotoğraf severlerle buluştu. En az fotoğraflar kadar renkli olan serginin açılışına; TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, THY Genel Müdürü Temel Kotil, DHMİ Başmüdürü Celal Özuğur'un yanı sıra, olimpiyatlar için yarışmacı veya misafir olarak gelen bir grup çocuk geleneksel kıyafetleriyle katıldı. Kurdela kesiminden önce Türk halk oyunları ekibinin '7 yöreden' gösterisi, Mozambik'ten Bangaina Jose'nın 'Sivas'ın yollarına' türküsü, Kuzey Irak'tan İpek'in okuduğu şiir, Azerbaycanlı Muhammed'in çaldığı saz, Moldovalı Katia'nin söylediği 'Sen ağlama dayanamam' isimli şarkı, katılımcı ve yolculardan büyük alkış aldı.

Açılış konuşmasını yapan Kemal Ünlü, Türkçe'nin giderek yaygınlaşmasında büyük emekleri olan fedakâr insanlara teşekkür ederek, anlamlı bir sergi açarak bu çabaya uluslararası bir mekânda katkı vermenin mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Temel Kotil de, THY'nin 120 noktaya uçtuğuna işaret ederek bunun 67 ülkeye tekabül ettiğini anlattı. Kotil, ''Bu yıl 120 ülkeden gelen Türkçe konuşan çocuklar olimpiyatlarda yarışacak. Bu Türkçe'nin THY'yi geçtiğini gösteriyor. Türkçe'nin yaygınlaşmasında dünyadaki okulların büyük katkısı var. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi.

Gösteri ve konuşmaların ardından misafir ülke çocukları, Ünlü ve Kotil ile birlikte açılış kurdelasını kesti.

Dış hatlar terminalindeki sergide ilginç anlar yaşandı. Geçen olimpiyatlara katılan ve şarkı dalında birinci olan Mozambikli Bangaina Jose ve Bangaina'nın yanağını avuçları arasına alan ve olimpiyatta şarkı dalında ikinci olan Azeri öğrenci Gülizar Ferecova Bangaina'nın fotoğrafının önünde nasıl çekildiğinin hikâyesini anlattı.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...