yabancilara-turkce-ogretimi-3-

Yabancılara Türkçe Öğretimi

Türkçeyi yeni öğrenenlere neyi nasıl anlatmalıyız? Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan yöntemler nelerdir? Bu konuda yazılmış yüzlerce makale,tez,doktora çalışması burada.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-materyal

Yabancılara Türkçe Öğretimi Materyalleri

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde kullanılabilecek materyaller bu bölümde toplandı. Sınavlar,interaktif sınavlar,akıllı tahta uygulamaları,alt yazılı klipler,posterler vs.

Tıklayınız...
turkce-ogretimi-etkinlikleri

Türkçe Öğretimi Etkinlikleri

Müzikli öğretim,dinleme,konuşma etkinlikleri,okuma-anlama,yazma etkinlikleri,video dersi.Türkçe öğretiminde oyunlar,ders dışı Türkçe faaliyetleri.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-dusunceler1

Yabancılara Türkçe Öğretimi Üzerine Yeni Düşünceler ve Uygulamalar

Dünyadaki tüm öğretmenlerin tecrübe ve dökümanlarını paylaşabileceği bir ortam olarak düşünüldü burası. Sadece alıcı olmayalım aynı zamanda paylaşalım. Bunu Türkçe için yapalım. 

Tıklayınız...

etkileşimli-interaktif-sınavlar

Etkileşimli Sınavlar

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde İnternet ortamında bir ilk olan etkileşimli sınavlar, öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunulmuştur. Sınavların en güzel özelliği her bir sorudan sonra öğrencinin nerede hata yaptığını görebilmesidir. 

Tıklayınız...
yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimii

Dilbilgisi Anlatımları

Dilbilgisi Anlatımları yeni öğrenenlere yönelik hazırlanmıştır. Verilen örnekler yeni öğrenenlerin anlayacağı şekilde basit cümlelerden seçilmiştir.

Tıklayınız...
deyim-hikayeleri

Deyim Hikayeleri

Türkçe öğretiminde kullanılabilecek deyimler bu başlık altında toplantı. Burada deyimler hem anlamlarıyla hem de hikayeleriyle paylaşılmıştır. 

Tıklayınız...
türk-dili-hakkında-yazılar

Türk Dili Hakkında Yazılar

Güzel Türkçemiz hakkında değerli kalemlerin ele aldığı yazılar bu başlık altında derleniyor. 

Tıklayınız...
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçe mevsiminin içinde bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde yoğun türkü, şiir, yer yer şarkı ve uzun havalarla bu mevsimi soluklayacağız. Binlerce öğrenci arasından seçilerek Türkiye’ye gelen rengârenk simalar yine belleklerimizde iz bırakarak evlerine dönecekler. 135 ülkeden 1500 öğrenci 41 il ve 65 sahnede ağırlanacak. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler kurulacak kültür fuarında kendi ülkelerini bizlere tanıtacaklar. 30 Mayıs-14 Haziran arasında rüzgâr tam anlamı ile Türkçeden yana esecek…

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın yerel elemeleri Kültür ve Dil Festivali olarak düzenleniyor. Geçen hafta bu elemelerden birine Oslo’da şahit olduk. Öğrendikleri Türkçe ile yarışan Norveçli talebeler aynı sahnede kendi folklor gösterilerini, ninnilerini sahnelediler. Gür sesi ile salonu kendisine hayran bırakan küçük bir Kürt kızı, seslendirdiği Kürtçe uzun hava ve türkü ile festivale renk katarken; Türklerle Kürtler gibi Türkçe ile Kürtçenin de kol kola gezebileceğini  gösterdi. Akabinde ise Boşnak gençler kendi halk oyunları ile renk cümbüşüne eşlik ettiler.

Farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşaması için büyük gayret sarf eden Norveçli sivil toplum girişimlerine ödüllerin de verildiği organizasyona katılım üst seviyedeydi. Parti liderleri, eski ve yeni bakanlar, sanatçılar, bürokratlar ve büyükelçiler bu çok yönlü organizasyonun içinde olabilmek için erkenden yerlerini alıp son ana kadar programdan ayrılmadılar.

Eğitim gönüllülerinin sınırları aşan bu girişimi sadece Türkçe öğretmekle sınırlı olsaydı, yerel yöneticiler kendi ülkelerinde yeşeren bu harekete bu kadar sempatik bakarlar mıydı? Ülkemizde Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ile taçlandırılan eğitim hareketinin göremediğimiz güzellikleri, samimi tavırları ve güven veren çözüm önerileri farklı coğrafyalarda her geçen gün biraz daha dikkate alınıyor.

Türk okulları Orta Asya steplerinde boy gösterip dikkat çekici başarılar elde ettiğinde birçoğumuz ‘Tabii oralarda eğitim seviyesi düşük’ iç sesi ile kendi kendimize önyargılı yorumlar yapmış olabiliriz. Bugün Kopenhag Uluslararası İlköğretim Okulu’ndan boşalacak bir yer için onlarca veli sıra bekliyor. Batılı büyükelçilerin ve önemli küresel şirket yöneticilerinin çocukları Türk okullarına emanet.

Her sene binlerce yazar, gazeteci, öğretmen ve üst düzey yönetici diyalog gruplarının girişimleri ile Türkiye’yi ziyaret edip ilk ağızdan bilgileniyorlar. Bu ülke adına yapılmış daha geniş kapsamlı bir lobi faaliyetine şahit olanınız var mı?

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Yedi kıtada büyük bir hassasiyet içinde faaliyetlerine devam eden harekete Türkiye’nin idaresini gümüş tepsi içinde teslim etseniz alma şansı olabilir mi? Dışarıda ‘Bunlar İslamcı’, içeride ise ‘Bunlar misyoner’ iftiraları ile uzun süre kara propaganda yapanlar, hayatlarında hiç şeffaf olmadıkları için temel mantık hatalarını tekrarlayıp duruyorlar.

140 ülkede okulları ve dernekleri ile faaliyet gösteren bir hareketin Türkiye’de başı sıkışan her zanlı tarafından devleti ele geçirmekle suçlanması, hareketin imajına çarpıp küresel ölçekte hiç inandırıcı bulunmadı. Çok sevdiğim bir Alman atasözü, ‘Yalanın bacakları kısadır’ der. Ismarlama yazılan birkaç yazının da etkisi tahmin edilenden çok daha kısa soluklu oldu.

Hareketin Türkiye’de devleti ele geçirmek gibi amil bir hedefi olsa, küresel ölçekte bu kadar insan ve maddi sermaye harcar mıydı? 140 ülkede faaliyet gösterecek kadar strateji sahibi olan gönüllüler hareketi, Türkiye’de yapacakları en ufak hata neticesinde bu ülkelerde sorgulanır hâle geleceklerini bilmiyor olabilirler mi?! Dünyanın dört bir yanına ulaşan Hizmet hareketinin küresel ölçekteki bağımsız yapılanması şeffaflık adına gösterilebilecek en önemli verilerden sadece bir tanesidir.

Önümüzdeki hafta büyük emeklerin meyvesi olarak sizlere Türkçe Olimpiyatları sunulacak. Hâlâ aklının bir tarafında şüpheli soru işaretleri bulunanlara birkaç tavsiyede bulunacağım. Ömürlerinin en güzel yıllarını sizin ana dilinizi öğrenerek geçiren bu çocukların yüzlercesine Fatih Üniversitesi’nde ders veriyorum. Bu çocukların çok güzel düşleri var. Sizler ve dünya barışı adına kurdukları hayalleri dokunanı ısıtacak kadar sıcak ve samimi... Sahnelere çıkıp şarkılar, türküler ve şiirlerle boy gösterecek gençler size farklı şeyler de fısıldayacak... Bakalım o mesajları işitebilecek misiniz?

Kaynak: http://www.turkceolimpiyatlari.org/Basin/Haberler.aspx?Haber=170

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...