yabancilara-turkce-ogretimi-3-

Yabancılara Türkçe Öğretimi

Türkçeyi yeni öğrenenlere neyi nasıl anlatmalıyız? Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan yöntemler nelerdir? Bu konuda yazılmış yüzlerce makale,tez,doktora çalışması burada.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-materyal

Yabancılara Türkçe Öğretimi Materyalleri

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde kullanılabilecek materyaller bu bölümde toplandı. Sınavlar,interaktif sınavlar,akıllı tahta uygulamaları,alt yazılı klipler,posterler vs.

Tıklayınız...
turkce-ogretimi-etkinlikleri

Türkçe Öğretimi Etkinlikleri

Müzikli öğretim,dinleme,konuşma etkinlikleri,okuma-anlama,yazma etkinlikleri,video dersi.Türkçe öğretiminde oyunlar,ders dışı Türkçe faaliyetleri.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-dusunceler1

Yabancılara Türkçe Öğretimi Üzerine Yeni Düşünceler ve Uygulamalar

Dünyadaki tüm öğretmenlerin tecrübe ve dökümanlarını paylaşabileceği bir ortam olarak düşünüldü burası. Sadece alıcı olmayalım aynı zamanda paylaşalım. Bunu Türkçe için yapalım. 

Tıklayınız...

etkileşimli-interaktif-sınavlar

Etkileşimli Sınavlar

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde İnternet ortamında bir ilk olan etkileşimli sınavlar, öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunulmuştur. Sınavların en güzel özelliği her bir sorudan sonra öğrencinin nerede hata yaptığını görebilmesidir. 

Tıklayınız...
yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimii

Dilbilgisi Anlatımları

Dilbilgisi Anlatımları yeni öğrenenlere yönelik hazırlanmıştır. Verilen örnekler yeni öğrenenlerin anlayacağı şekilde basit cümlelerden seçilmiştir.

Tıklayınız...
deyim-hikayeleri

Deyim Hikayeleri

Türkçe öğretiminde kullanılabilecek deyimler bu başlık altında toplantı. Burada deyimler hem anlamlarıyla hem de hikayeleriyle paylaşılmıştır. 

Tıklayınız...
türk-dili-hakkında-yazılar

Türk Dili Hakkında Yazılar

Güzel Türkçemiz hakkında değerli kalemlerin ele aldığı yazılar bu başlık altında derleniyor. 

Tıklayınız...
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Bu insanlar, Türkiye ile ilgili bir organizasyonda neden hep gözyaşı dökerler. Bunu hiç düşündünüz mü?

Bu insanlar, Türkiye ile ilgili bir organizasyonda neden hep gözyaşı dökerler. Bunu hiç düşündünüz mü?

Bir organizasyon var. Adına Türkçe Olimpiyadı denilmiş.

Ülke dışında Türkiye’den giden işadamlarının öğretmenlerin açtığı okullarda okuyan yetmişiki millete mensup çocuklar Türkiye’ye gelmişler.

Ortak dilleri türkçe olmuş. Kendi aralarında Türkçe konuşarak anlaşıyorlar. Hemde Türkçe’nin en güzel ağzı İstanbul ağzı ile konuşuyorlar.

İyi ama bugüne kadar bu okullarda İngilizce öğretildiği iddia edilmiyor muydu?

Evet!

Evet ama, bu 84 millete ait seçilmiş 350 çocuk bu okullarda Türkçe öğrenmişler. Tabii sadece 350 kişi değil. Binlerce onbinlerce... Bunlar sadece seçme öğrenciler.

Demek ki Türk milletinin bağrından çıkan işadamı ve öğretmenler yurtdışında açtıkları okullarda İngilizce eğitim yaparken Türkçemizi ihmal etmemişler. Oralara Türkçeyi ihmal edip İngilizcenin dünya dili egemenliğini pekiştirmek için gitmemişler.

Dönmemek üzere gittikleri yerlerde Türklüğü, Türkçeyi, Türk İnsanına ait güzel ne varsa hepsini yaşatmaya çalışmışlar.

Buna inanmayanlar varsa, onlar oralarda başka şeylere hizmet ediyor diyenler varsa diye, bir de düşünenler böyle düşünerek hataya düşmesinler diye de öğrencilerinden bazılarını yeryüzünün İncesi İstanbul’a getirmişler.

Görün işte diye, görmeyen gözleriniz görsün, vicdanlarınız gerçekle yüzleşsin diye...

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Gerçek bu işte. Yalın, apaçık.

Kimsenin beyninin kıvrımları arasında başkaca komplo teorileri gezinmesin. İşte buradalar, onlar başka milletlerden bizim okullarımızda okuyup Türkçe konuşan çocuklarımız.

Sahip çıkılıyor işte fena mı! Bizi tanıyorlar fena mı, İstiklal Marşımızı öğreniyorlar, Atatürk’ü, Fatih Sultan Mehmet’i tanıyorlar, bunda ne kötülük var. Bizim şiirimizi okuyup, bizim gibi duygulanıyorlar. Bizim gibi ağlıyorlar.

Ben çok yerde, bu çocukların kendi ülkelerinde şahit oldum bu sahnelere. Bana yabancı değil bunlar. İstiklal Marşını okuyan Rus çocukları, Mustafa Sandal’ın şarkıları ile dans eden Moğolları, Nurullah Genç’in şiirleri ile duygulanan Afrikalıları... Her görüşümde duygulandım, ağladım. Ama neden?

Neden Türkçe Olimpiyadını izleyen her görüşten, her taraftan, her köşeden insanlar neden gözyaşlarına hakim olamadılar? Bence bu organizasyonun güzelliğinden çok bu gibi şeylerin bu insanları neden ağlattığı daha önemli!

TBMM Başkanımız damardan girerek yaptığı konuşmasına mı ağladılar? Sanmam. Nurullah Genç’in Yağmur Şiiri’ni okuyan moğol çocuk onları ağlatan.

İşte soru bu. Bir Moğol, bir Rus, bir Afrikalı, bir dünyanın bilmem hangi köşesinden bucağından gelmiş çocuklar Türkçe bir şeyler mırıldandığında bu insanlar niçin gözyaşlarına hakim olamıyorlar. Niçin?

Görmeyen gözlere hissetmeyen kalplere bunu anlatmak zordur. Ama şunu söyleyebilirim: Bütün bu gözyaşlarının sebebi, bugün ucundan kenarından görünmeye hissedilmeye başlanan milletimizin Dünya dengeleri içinde yeniden hak ettiği yeri alacağının belirtileri olmasındandır! Yanılıyorsam düzeltin!

İnsanımızı ağlatan hasrettir, yıllar yılı itilmişliğin, yalnız bırakılmışlığın, vizyonsuzluğun, turcterkedilmişliğin artık terkediliyor olmasıdır.

Gözyaşının sebebi, Milletimizin değerlerinin tüm dünya ile yeniden paylaşılmaya başlanmasıdır. Bu gözyaşları hasret ile vuslat arasında bir yerlerde olmanın sevinciyledir belki de.

19 Haziran 2006 / sonsaniye.net

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...