yabancilara-turkce-ogretimi-3-

Yabancılara Türkçe Öğretimi

Türkçeyi yeni öğrenenlere neyi nasıl anlatmalıyız? Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan yöntemler nelerdir? Bu konuda yazılmış yüzlerce makale,tez,doktora çalışması burada.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-materyal

Yabancılara Türkçe Öğretimi Materyalleri

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde kullanılabilecek materyaller bu bölümde toplandı. Sınavlar,interaktif sınavlar,akıllı tahta uygulamaları,alt yazılı klipler,posterler vs.

Tıklayınız...
turkce-ogretimi-etkinlikleri

Türkçe Öğretimi Etkinlikleri

Müzikli öğretim,dinleme,konuşma etkinlikleri,okuma-anlama,yazma etkinlikleri,video dersi.Türkçe öğretiminde oyunlar,ders dışı Türkçe faaliyetleri.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-dusunceler1

Yabancılara Türkçe Öğretimi Üzerine Yeni Düşünceler ve Uygulamalar

Dünyadaki tüm öğretmenlerin tecrübe ve dökümanlarını paylaşabileceği bir ortam olarak düşünüldü burası. Sadece alıcı olmayalım aynı zamanda paylaşalım. Bunu Türkçe için yapalım. 

Tıklayınız...

etkileşimli-interaktif-sınavlar

Etkileşimli Sınavlar

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde İnternet ortamında bir ilk olan etkileşimli sınavlar, öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunulmuştur. Sınavların en güzel özelliği her bir sorudan sonra öğrencinin nerede hata yaptığını görebilmesidir. 

Tıklayınız...
yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimii

Dilbilgisi Anlatımları

Dilbilgisi Anlatımları yeni öğrenenlere yönelik hazırlanmıştır. Verilen örnekler yeni öğrenenlerin anlayacağı şekilde basit cümlelerden seçilmiştir.

Tıklayınız...
deyim-hikayeleri

Deyim Hikayeleri

Türkçe öğretiminde kullanılabilecek deyimler bu başlık altında toplantı. Burada deyimler hem anlamlarıyla hem de hikayeleriyle paylaşılmıştır. 

Tıklayınız...
türk-dili-hakkında-yazılar

Türk Dili Hakkında Yazılar

Güzel Türkçemiz hakkında değerli kalemlerin ele aldığı yazılar bu başlık altında derleniyor. 

Tıklayınız...
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

 Geçtiğimiz pazar günü İstanbul’da çok anlamlı bir tören vardı. Gazetemiz, haberi: “Türkçeyi en güzel konuşan yabancı öğrencilere ödül yağdı” başlığıyla verdi.

Dilset ve Zambak Yayınları tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Yabancılar İçin Adım Adım Türkçe Öğreniyorum” yarışmasının ödül törenine TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç da katılmış ve duygularını şöyle ifade etmiş: “Kendilerine ‘Işık Süvarileri’ adını veren genç öğretmenleri tebrik ediyorum. Dünyanın dört bir tarafından gelen çocukların Türkçe konuştuğunu görüyoruz. Bu bir destandır...”

Evet, derin Türkiye’nin destanıdır bu. Destanlar yıllar sonra yazıya dökülür ve okunurlar. Biz ise destanları yaşıyoruz. Amerika’dan Rusya’ya, Makedonya’dan Gürcistan’a, Moğolistan’dan Güney Afrika’ya 24 ülkenin çocukları İstanbul’da, Türkçeyi doğru kullandıkları ve güzel Türkçe konuştukları için madalyalar alıyor.

Derin Türkiye, “bizim insanlığa vereceğimiz, alacağımızdan daha fazladır” inancını taşıyanların Türkiye’sidir. Bu inancı taşıyan ve “insanlık yarışında biz de varız” diyerek, gönüllü kuruluşlar eliyle şirketler ve vakıflar kurarak dünyanın dört bir yanına çil çil Türk okulları serper derin Türkiye’nin mimarları, aynı zamanda Türkçenin bir dünya dili olmasına da tarihî bir destek veriyorlar. Nitekim İstanbul’daki törende konuşan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, bu hususun altını çizerek; “Türkçe’nin dünya dili olması yolunda çaba gösteren öğretmenleri ve proje mimarlarını tebrik ediyorum.” demiştir.

Yurtdışındaki Türk okullarında İngilizce öğretim verildiği için zaman zaman tenkit yönetenler çıkıyor. İş, ekonomi, bilim ve turizm dünyasından İngilizcenin bugünkü önemini anlatmaya gerek yok. Hele Avrasya coğrafyasındaki Türk okullarında İngilizce öğretim öylesine isabetli olmuştur ki, dünya ile entegre olmaya başlayan Türk cumhuriyetlerinde İngilizce bilen eleman ihtiyacını, neredeyse bütünüyle Türk okullarının mezunları karşılamıştır. Devletlerin doktora ve mastır için Batı’ya gönderdiği öğrencilerin büyük bir bölümü yine bu okulların mezunları olmuştur.

Ancak söylemek istediğim asıl şudur; Türk okullarında İngilizce öğretimi tenkit edenler, bu okulların Türkçenin yayılmasına yaptığı hizmeti nedense görmezden geliyorlar. Şahsen 1976’da Ankara’da Gerçek dergisinde tanıdığım Sayın Oktay Sinanoğlu’nun ve eski Kültür Bakanımız Sayın Namık Kemal Zeybek’in, İstanbul’daki törende bulunmalarını ve dünya gençlerini Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitleri”ni okurken, onları dinlemelerini çok arzu ederdim.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Bu konuda bir hususu daha belirtmeden geçemeyeceğim. Kendi köklerinden koparılan nesiller için yabancı dil, millet otağından uzaklaşma vasıtası olabilir. Onları yabancı kültürlerin yörüngesine çekebilir. Ama, kendi milli değerlerine ve özüne bağlı nesiller için, her yabancı dil yeni bir imkan, yeni bir vasıta demektir.

Türkiye’nin Türk dünyası ile tanışıp kaynaşması, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yaşayan Türk nesillerinin mevcudiyeti, Türkçemizin bir dünya dili haline geleceğinin emareleridir. Milletimizin, kendini dünyaya anlatabilmesi, yeniden ispat-ı vücût edebilmesi bir açıdan Türkçenin dünya dili haline getirilmesine bağlıdır.

Yazımı Türk okullarının en büyük mimarı Muhterem Fethullah Gülen’in bir sohbetinde dinlediklerimle bitirmek istiyorum:

“Sübjektif bir değerlendirmemi arz etmek istiyorum. Benim eskiden beri Türkçeye karşı ayrı bir sevgim, hatta özlemim vardır. Mesela bana Arapça -ki Kur’an dilidir- ile Türkçe arasında her iki dilde de aynı ölçüde yazı yazma kabiliyeti verilseydi, ben Türkçe’yi seçer ve Sultanu’s-şuara Baki’nin şairane ifadesini, Şeyh Galib’in mânâdaki derinliğini ve Mehmet Akif’in samimiyetini satırlarım arasında cem etmek isterim.”

08.07.2004

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...