yabancilara-turkce-ogretimi-3-

Yabancılara Türkçe Öğretimi

Türkçeyi yeni öğrenenlere neyi nasıl anlatmalıyız? Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan yöntemler nelerdir? Bu konuda yazılmış yüzlerce makale,tez,doktora çalışması burada.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-materyal

Yabancılara Türkçe Öğretimi Materyalleri

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde kullanılabilecek materyaller bu bölümde toplandı. Sınavlar,interaktif sınavlar,akıllı tahta uygulamaları,alt yazılı klipler,posterler vs.

Tıklayınız...
turkce-ogretimi-etkinlikleri

Türkçe Öğretimi Etkinlikleri

Müzikli öğretim,dinleme,konuşma etkinlikleri,okuma-anlama,yazma etkinlikleri,video dersi.Türkçe öğretiminde oyunlar,ders dışı Türkçe faaliyetleri.

Tıklayınız...
yabancilara-turkce-ogretimi-dusunceler1

Yabancılara Türkçe Öğretimi Üzerine Yeni Düşünceler ve Uygulamalar

Dünyadaki tüm öğretmenlerin tecrübe ve dökümanlarını paylaşabileceği bir ortam olarak düşünüldü burası. Sadece alıcı olmayalım aynı zamanda paylaşalım. Bunu Türkçe için yapalım. 

Tıklayınız...

etkileşimli-interaktif-sınavlar

Etkileşimli Sınavlar

Yeni Öğrenenlere Türkçe Öğretiminde İnternet ortamında bir ilk olan etkileşimli sınavlar, öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunulmuştur. Sınavların en güzel özelliği her bir sorudan sonra öğrencinin nerede hata yaptığını görebilmesidir. 

Tıklayınız...
yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimii

Dilbilgisi Anlatımları

Dilbilgisi Anlatımları yeni öğrenenlere yönelik hazırlanmıştır. Verilen örnekler yeni öğrenenlerin anlayacağı şekilde basit cümlelerden seçilmiştir.

Tıklayınız...
deyim-hikayeleri

Deyim Hikayeleri

Türkçe öğretiminde kullanılabilecek deyimler bu başlık altında toplantı. Burada deyimler hem anlamlarıyla hem de hikayeleriyle paylaşılmıştır. 

Tıklayınız...
türk-dili-hakkında-yazılar

Türk Dili Hakkında Yazılar

Güzel Türkçemiz hakkında değerli kalemlerin ele aldığı yazılar bu başlık altında derleniyor. 

Tıklayınız...
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçe olimpiyatları na katılan ve çok güzel Türkçe konuşan 5 genç, Türk şiirinin yaşayan en büyük şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı evinde ziyaret etti. Ziyaretin en duygulu bölümünü Dağlarca'nın gençler için yazdığı şiir oluşturdu.

Türkçe Olimpiyatları 'na katılan 100 ülkeden yaklaşık 550 öğrenci, Türkiye'de devlet erkanından, sanatçı ve gazetecilerden pek çok önemli isim tarafından kabul edildi. Bu ziyaretlerin en anlamlılarından biri de Türk şiirinin yaşayan en büyük şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca ile yurtdışındaki Türk okullarında okuyan 5 farklı ülke gencinin buluşmasıydı. Yabancı çocukların çok iyi Türkçe konuştuğunu görünce duygulanan Dağlarca, "Türkçe, içinizde çağlayan ses olsun. Sizler sayesinde bu ses bütün dünyada yankınsın." temennisinde bulundu. 100 yaşına merdiven dayayan Dağlarca; Amerika, Kolombiya, Moldova, Afganistan ve Estonya'dan gelen gençlerle şiir konuştu, Türkçenin ayrıcalıklı bir dil olduğunu anlattı. Dağlarca'nın gençlere bir de sürprizi vardı. Çocukların ziyarete geleceğini bir gün önce öğrenen şair, gece onlar için yazdığı bir şiiri hediye etti. Çocuklara da bu şiirin başka bir yerde yayınlanmayacağı nı söyleyip, ülkelerine döndüklerinde okullarının dergilerinde yayınlanmasını istedi.

Türkçe sevdalısı gençlere Türk dili öğrenmenin güzel; ama aynı zamanda zor olduğunu söyleyen Dağlarca, bu dili öğrenmek için önce edebiyatını derinden incelemek gerektiğini üstüne basa basa vurguladı. Türk edebiyatının sadece Cumhuriyet'ten sonra yazılanlarla sınırlı kalmadığını belirten Dağlarca, gençlerden divan edebiyatının odalarına girmelerini istedi. Türkçeyi, grameri mükemmel bir dil olarak nitelendiren usta şair, bu kurallara uymanın insanı yazıda, şiirde ve bilimde sesli kılacağını ifade etti. "Ben her şiirimi yazdığımda Türkçeyle ilgili bir adım daha atmış oluyorum" diyerek mükemmel Türkçe bilen birinin eğitiminin yarısını elde etmiş olacağını vurguladı.

Fazıl Hüsnü Dağlarca, Türk edebiyatına meraklı gençlere şiir yazmanın inceliklerini de sıraladı. "Şiir yazmak o dilin içinden altın çıkarmaya benzer" diyen Dağlarca, genç şairlerin Türklerin tarihsel gelişimini bilmediği ve şiiri yaşamadıkları için iyi yazamadıklarından yakındı. Dağlarca, bir insanın şiir yazarken kendi mezarı üstüne kitabe yazma hissini duyması ve kendinden sonra o sözcüklerle yaşayacağını umması gerektiğine dikkat çekti. "Karşılığında bir yaşam verilmemiş her bir çaba değersizdir" diyen şair, gençlere şiir veya düz yazı yazmak için tüm hayatlarını bu işe vermeleri gerektiğini öğütledi.

Türkçe meraklısı gençlerin 'Hangi şairleri okumamızı tavsiye edersiniz' sorusuna dev çınar, Ahmet Muhip Dranas ve Cahit Sıtkı Tarancı'yı örnek gösterdi. Bu iki şairin Türkçenin dibini kazdığını anlatan şair 'Cahit Sıtkı akşama kadar 5 satır şiir yazardı ve şiire bir kelime eklemek için saatlerce düşünürdü" yorumu yaptı. Cumhuriyetten bu yana büyük yazar sayısının 10 kişiyi geçmediğine, ancak kayıtlarda 10 bin kişi bulunduğuna değindi. Günümüz gençlerinin kendilerini gerçek şair Falih Rıfkı Atay'dan daha üstün saydıklarından da yakındı.

Gençlerin Dağlarca'ya ilk sorusu ise Atatürk oldu. "Atatürk'ü hiç gördünüz mü, O nasıl biriydi?" sorusunu Dağlarca, "Atatürk'ü görmek bir okuldur. Onu sevmek vatanı, bayrağı, tarihi ve insanı sevmektir" diyerek cevapladı.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen gençlerle hatıralarını da paylaşan şair annesinin çok güzel tahrirler ve mektuplar yazdığını, sabahlara kadar uyumayıp annesiyle konuştuğunu büyük tebessümle anlattı. Dağlarca ayrıca "Anne ve babam ben küçükken yaramazlık yaptığımda Arapça konuşurdu ve ben o zaman anladım ki dil dehşet bir şey" diyerek dil öğrenmenin önemine dikkat çekti.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türk milletinin ilk oturduğu yerden 4-5 kıta ötelere gittiğine ve her yere kendi kültürünü götürdüğüne değinen usta şair, sohbetini "Türkçe bir tılsımdır. Bu gençler şimdi ortada fikir localarıdır ve beslenecek gıda konusunda bize görev düşüyor. Biz de çalışıp çabalayacağız ve düşlerin boşa gitmediği göstereceğiz" sözleriyle sona erdirdi.Dağlarca, Türkçe sevdalısı gençlerin 
ziyarete geleceğini öğrenince 
aşağıdaki şiiri yazdı.

Görüntüler

Bütün karanlıkların bir ışığı vardır 
Odur 
Karanlığı gösteren

Nice uzak olsa da 
Sevgilimizi bize gösteren

Işığı söndü mü 
Görünmezliğe geçer o 
Daha açık görünür bana 
Nedenini bilemem

DİLEK GÜRAY

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...