olalım

"Gelin tanış olalım"

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

"Gelin tanış olalım" Her köşesi tarih kokan İstanbul, yine tarihi bir geceye ev sahipliği yapacak.

15 Haziran Çarşamba akşamına az kaldı. Dolmabahçe Sarayı'ndaki 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Açılış Töreni'ni gözünüzün önüne getirmeye çalışın... Gecenin sloganı da çok duygusal, "Gelin tanış olalım..." 130 ülkenin temsilcisi buluşacak ve hepsi kendine özgü üslubu ile Türkçe konuşacak. Ama sevgi, barış, kardeşlik üzerine seçilmiş kelimeler kullanılacak.

Bu büyük projeyi 9 yıl önce kim düşünmüşse gerçekleşmesine yardımcı olmuşsa Allah ondan razı olsun. Müthiş bir düşünce. Dünyanın 130 ülkesinde çocuklar Türkçe öğreniyor. O çocuklar daha sonra büyüyüp Türkiye ile akla gelen her konuda iş yapıyorlar. Dün gazetemizde ticari kısmını okudum müthiş mutlu oldum. Türkçe konuşan insanlar, bizi daha iyi tanıyor, inanıyor, güveniyor ve iş yapıyor. Şayet dünya haritasında son yıllarda Türkiye dostları artmışsa işte olayın sırrı budur.

Bir gün medeniyetler ittifakı da böyle kurulacak. Ama şimdi itiraz eden gençler, arşivleri karıştırsın. Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonraki Türkiye'ye baksınlar. Ambargo koyup tek başımıza bırakmışlardı. Bir millet çıkıp da Türkler'e yardım edelim dememişti. Buna kimler dahil...

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Açılış Töreni'ne katılacak saygın kişilerin, Dolmabahçe Sarayı'nda muhteşem bir geceye tanık olacağına eminim. Hatta bu anlamda son yılların en muhteşem gecesi olacak gibi gözüküyor. Gecenin tertip komitesi başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam'a Allah kolaylık versin. Hadi 130 ülkeden gelen temsilcileri bir kenara bırakalım. Bizden katılacak konuklara ne dersiniz? Onların psikolojilerine iç dünyalarına yani... Nerelere gidip gelecekler o gece... Aralarında seçim sonucunu çaktırmadan kutlayanlar mı, sonuca şaşırıp içi burkulan mı? Her şeye küsen mi? Öyle değil mi? Ama Türkiye'nin önemli insanlarının Dolmabahçe Sarayı'nda buluşacağına eminim.

Aykut Işıklar -Bugün Gazetesi 13.06.2011

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...