makbulü

Olimpiyatın Makbulü Türkçe Olanıdır

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ile çok iyi bir standart yakaladığımızı düşünüyorum.

Tüm insanlığa resmi dilini konuşturabilmek için olimpiyatlar düzenleyen başka bir örnek daha yok. Dünya çapında yaygınlaşan ve önem kazanan diller ise nüfus ve ekonomi faktörünün etkisine göre değişkenlik gösteriyor. Ural-Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan ve en zengin dillerden biri olan Türkçeyi dünya üzerinde tam 220 milyon kişi konuşuyor. Bu sayı Türkçeyi dünya dilleri arasında 5. sıraya yükseltiyor. Dünya dilleri dendiğinde aklımıza ilk olarak İngilizce gelir. Fakat ülke nüfusunun etkisi ile birinci sırayı Çince alıyor. Çince konuşan insan sayısı İngilizce konuşanların yaklaşık 3 katı. Bu dilleri sırasıyla İspanyolca ve Hintçe takip ediyor. Beşinci olarak listeye giren Türkçenin ardından en çok konuşulan dünya dili ise Arapça. Arapçanın bu sıralamaya girmesinde Kuran’ı Kerim’in Arapça olmasının ve ülke ekonomisinin büyük etkisi var. Başka dilleri konuşan Müslümanlar kutsal kitaplarını anlayarak okumak için Arapça öğreniyorlar. Ülkenin petrol zenginliği ise ticaret yapacak insanları Arapça öğrenmeye sevk ediyor. Dünya listesinde ön kulvarlarda yer alan diller görüldüğü gibi büyük ekonomilere sahip ülkelere ait. Peki ya Türkçeyi bu sıralamada 5.liğe yükselten güçlü ekonomimiz ya da yoğun nüfusumuz mu?

            Türkiye ekonomisinin ahvali tartışıladursun ben vatandaşın refahına yansımayan ekonominin büyük ekonomi olmadığına inananlardanım. Yani benim nezdimde Türkçenin yaygınlaşmasının birincil faktörü ekonomi değil. 75 milyonluk (en son verilere göre 74.724.269) nüfusun etkisi de bir yere kadar. Türkçenin dünya dili olma yoluculuğundaki asıl kahramanlar, bu 75 milyonluk nüfusun içerisinde sessiz sedasız varlığını sürdüren Türkçe sevdalıları. Yüreğinin dilini Türkçe bilen, arzu halini Türkçe diyen, ceddin hissiyatını aynı kelimelerde asra taşıyan insanlar Türkçenin asıl kahramanları. Kahramanlık çetrefilli bir rütbe elbet. Nice kahraman yürekli insanlar vatan hainliği damgası ile kirletilmeye çalışıldı bu ülkede. Bir takım siyasi kaygılar, rantlar ve çıkarlar ile kirletilmeye çalışılan temiz faaliyetlerin ekim zamanında kargalarını salanlar, hasat zamanında en büyük payı alma cüretinde bulunabildiler. Çizdiğim tablo ne siyah ne de pembe. Hayatın içindeki renk cümbüşünde birileri paletten siyah boyayı alıyor, birileri beyazı, birileri pembeyi. Ama istiyorum ki tablomuzdaki yoğunluk pembe renklerden yana olsun.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

            Velhasıl’ı kelam çekik gözlü, siyah tenli, kıvırcık saçlı binlerce farklı insana Türkçe öğretmek için çabalayan, emek veren ve bu güzel organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür ediyorum. Hiçbir dilde karşılığı olmayan ve sadece Türkçede mana bulan ‘Gönül’ kelimesinin varlığından tüm insanlığı haberdar etmek için gecesini gündüzüne, hasretini özlemine katarak çalışan gönül insanlarına selam olsun.

Kaynak: http://www.turkceolimpiyatlari.org/Basin/Haberler.aspx?Haber=131

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...