kampanyası

Yerel gazeteden 'Türkçesi varken' kampanyası

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Gelişen teknoloji sayesinde dünya adeta küresel bir köye döndü. Bu değişim, toplumların kültürel ve sosyal yaşantılarını da etkiler duruma geldi. Bu etkileşim en fazla da dili vurdu. Dünyadaki değişime paralel olarak Türkçe'ye yerleşen yabancı kelimeler zaman içinde adeta Türkçeleşti. Günlük hayatta sıkça kullanılan bazı kelimeler var ki, kuşaklar arası çatışmaya bile neden oluyor. Özellikle internet dilinde kullanılan bazı yabancı terimler, üst kuşaklar tarafından anlaşılamıyor. Türkçe'yi yabancı kelime istilasına uğratan sektörlerin başında ise haberleşme kanalları geliyor. Yayınlarda olduğu gibi kullanılan yabancı kelimeler okurlar tarafından yayılıyor.

Yerel yayın yapan bir gazete, bunun böyle devam etmemesi için kampanya başlattı. Öz Türkçe'nin korunması ve kullanılması adına önemli çalışmalar yapan Gazeteci Yazar Yavuz Bülent Bakiler'in memleketi Sivas'ta yayınlanan Olay Gazetesi'nin başlattığı "Türkçesi varken" kampanyası takdir topladı. Gazete, her sayısında kamuoyu tarafından sıklıkla kullanılan yabancı bir kelimenin Türkçekarşılığını vererek, okurlarını Türkçe olan kelimeyi kullanmaya davet ediyor. Geçtiğimiz pazartesi başlayan uygulamayla her gün yeni bir Türkçe kelime öğrenen okurlar da bu durumdan memnun. Gazetenin çalışanları da yazdıkları haberlerde Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösteriyor.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Abonelerden olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Sivas Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şeref Gülmez, dünyadaki değişim ve küreselleşmeden Türk dilinin de etkilendiğini söyledi. "Günlük hayatta öyle kelimeler kullanıyoruz ki çoğumuz bunların yabancı olduğunu fark etmiyoruz" diyen Gülmez, yazı ve konuşma dilindeTürkçe duyarlılığı başlatmak istediklerini kaydetti. Gülmez, "Bunun için ilk adımı biz atalım istedik. Bu kapsamda her gün bir yabancı kelime ve Türkçe karşılığını okurlarımıza gazetenin birinci sayfasından duyuruyoruz. Yayınladığımız haberlerde de Türkçekelimeler kullanmaya gayret ediyoruz." şeklinde konuştu.

Gülmez, proje fikrinin Türk Eğitim Sen Sivas Şubesi olduğunu belirterek, insanların hafızalarında yer etmesi için yıl boyunca "Türkçesi varken" kampanyasını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...