kılıcı

Demokles'in Kılıcı

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Devamlı bir tehlike altında yaşamak, hayatı pamuk ipliğine bağlı olmak.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Her şeyin bir riski vardır. Herkes devlet adamlığının mutluluk ve refahtan ibaret olduğunu sanır. Davulun sesi uzaktan kulağa hoş gelir, derler. Gerçek devlet adamlarında sürekli bir korku ve huzursuzluk vardır; çünkü devlet işleri kıldan ince, kılıçtan keskindir.
Kurnaz ve gaddarlığı ile tanınan Dionysios'un Demokles adında bir hizmetçisi vardı. Durmadan krallığın nimetlerinden, faydalarından ve kolaylıklarından konuşup efendisini usandıran bu adama Dionysies bir gün:
- Senin de bir müddet krallığın mutluluğunu tatmanı istiyorum, diyerek ona bırakır. Demokles tahta oturduktan sonra, tahtın tam üstünde bir tek at kılına bağlı olarak asılı duran bir kılıç görür. Her an başına düşecekmiş gibi duran kılıç, Demokles'in tahtta mutluluk içinde değil, korku ve huzursuzluk içinde oturmasına sebep olur. Demokles, krallığın dışarıdan görüldüğü gibi mutluluk ve refahtan ibaret olmadığını anlar.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...