işin

Eczacıbaşı: Çocuklarla Türkçe Konuşunca Yapılan İşin Önemini Anladım

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçe Olimpiyatları'nda derece yapan bir grup öğrenciyi ağırlayan Eczacıbaşı Holding'in patronu Bülent Eczacıbaşı, dünya çocuklarının Türkçeye hakimiyetine hayran kaldı.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılan bir grup yarışmacıyı kabul etti.

Eczacıbaşı, öğrencilerle Türkçe konuşurken hissettiklerini, "Bu genç çocuklarımızı böyle karşımda görüp onlarla Türkçe sohbet edebilmek çok farklı. Şimdiye kadar tatmadığım bir duygu. Yapılan işin önemini de galiba daha iyi anladım." sözleriyle özetledi.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçe Olimpiyatları'nda dereceye giren Moldova, Mali, Nijerya, Hindistan ve Türkmenistanlı öğrencilerle Moldova'daki Türk okulunun müdür yardımcısı Aktaş Oksana ve Kazakistan'daki okulda Türkçe öğretmenliği yapan Selman Şimşek'ten oluşan heyet, Zaman Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt ile birlikte Bülent Eczacıbaşı'nı ziyaret etti. Öğrencilerin Türkçesine hayran kalan Eczacıbaşı, "Türkçeleriniz çok güzel merak ediyorum, nasıl öğrendiniz?" diye sordu. Çocuklar, "Öğretmenlerimizle Türkçe konuşuyoruz. Ayrıca okulumuzda Türkçe dersi var." cevabını verdi. "Türkçe zor bir dil, tebrik ediyorum." diyen Eczacıbaşı, Malili öğrencinin, "Yok, çok kolay." şeklinde karşılık vermesi üzerine gülümsedi.

Bülent Eczacıbaşı, daha önceki yıllarda yapılan Türkçe Olimpiyatları'nın çok fazla farkında olmadığını anlatırken, "Bu ziyaret nedeniyle biraz daha bilinçlenmiş oldum, bilgilenmiş oldum. Ve hakikaten çok etkilendim." dedi. Bu hizmetlerin Türkiye'ye katkısını, Türkiye'nin son dönemdeki kat ettiği mesafeyle birlikte ele alan Eczacıbaşı, Türkiye'nin kültürel alanının giderek arttığına dikkat çekti. Yurtdışında konserler veren, sergilere katılan, eserleri müzelere giren sanatçıların her geçen gün arttığını, bütün bunların Türkiye'nin etkinliğini artırdığını anlatan Eczacıbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, Türkiye'nin uluslararası alanda sözü geçen bir ülke olması anlamına geliyor. Bir Amerikalı yazarın tanımladığı ve meşhur ettiği bir sözle, Türkiye'nin 'yumuşak gücünü' artırıyor. Bence ilginç bir kavram, o Amerika için kullanmıştı. Amerika'nın sadece silahlarıyla, ekonomisiyle değil, 'soft power'ıyla dünyada büyük bir etkinlik sağladığı konusu. Potansiyel olarak o çapta Türkiye'nin böyle bir zenginliği var."

Öğrencilerin kendisine getirdiği çiçeği eşine götüreceğini belirten Eczacıbaşı, "Çiçekleri eşime götüreceğim. O çok sevinecek ama sizleri tanıyamadığına biraz üzülecek. Bir başka sefere inşallah." ifadelerini kullandı. Eczacıbaşı, öğrencilere Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un İstanbul kitabını hediye etti.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...