içeride

İçeride Türkçe dışarıda gözleme öğreniyorlar

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Muğla'nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesinde yerleşik olarak yaşayan, çoğunluğu İngiliz 20 yabancı, Ölüdeniz Belediyesi tarafından açılan Türkçe kursuna katılıyor.

Haftada 2 gün verilen kurslar teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştiriliyor. Kursa katılanların büyük bir bölümünün, komşuları ile iletişim kurmak için geldiğini belirtmesi üzerine harekete geçen eğitmenler, yabancıları birebir yerel halkla buluşturuyor. Bu bağlamda önce sınıfta Türkçe kelimeler öğrenen yabancılar, daha sonra bu öğrendiklerini gerçek hayatta pratik etme imkanı buluyor.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Ölüdeniz'in Ovacık Mahallesi'nde bir aileyi ziyaret eden yabancılar, burada gözleme yapmasını ve bu sırada kurulan diyalogları öğrendi. Öğretmenleri Füsun Karabulut idaresinde bilgilendirilen yabancılar, daha sonra tezgahın başına geçerek gözleme pişirmeye çalıştı. Bir yandan gözleme pişiren yabancılar diğer yandan da pişen gözlemeleri birbirlerine ikram ederek, "Gözleme alır mısınız, teşekkür ederim, çok güzel olmuş, elinize sağlık" gibi kelimeleri uygulamalı olarak öğreniyor.

Türkçe öğretmeni Füsun Karabulut, Ölüdeniz Belediyesi Sanat Evi'nde gerçekleştirilen kursla, beldede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara hem Türkçeyi, hem de Türk örf ve adetlerini öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Teorik eğitimlerle altyapı oluşturduktan sonra kursun pratik olarak devam ettiğini kaydeden Karabulut, "Belki evlerinde gözleme yapmayacaklar ama bu insanlarla olan diyaloglarını hızlandıracaktır. Bu şekilde insanlarla farklı diyaloglara giriyorlar." dedi. Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz da kursiyerlerin her hafta farklı bir ailenin yanına giderek, onlarla günlük yaşam dili üzerine uygulama yaptıklarını açıkladı.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...