herşey

Herşey Türkiye ve İnsanlık İçin

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Dün, "İstanbul geceleri hareketlendi pek çok aktivite Ramazan ayı gelmeden bitirilsin isteniyor" demiştim.

Değişik konulardan birkaç örnek vermiştim. Ülke genelinde resmen olay olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nı ise bilinçli olarak bugüne saklamıştım.

Türkçe Olimpiyatları bu yıl 10. kez tekrarlanıyor. O kadar büyüdü ki olimpiyat ismine gerçekten ulaştı.

Düşünsenize 5 kıtadan 135 ülkede organize ediliyor. Her ne kadar altında sosyal paylaşım, kültür hizmeti, dünya insanlarını yaklaştırma, birbirini anlama ve sevme gibi çok duygusal gayesi varsa da sonuçta çocuklar yarışıyor.

Birinci, ikinci ve üçüncü oluyor. Demek ki heyecan da var, ödül de...

10. yıl nedeniyle bin 500 öğrenci ödül olarak Anadolu'da dolaştırılacak. 41 ilde 64 gösteride Türk halkına seslenecekler, alkışlanacaklar ve o masum gülücükleriyle teşekkür edecekler.

2011 yılında yapılan gösteride ülkelerinde ilk üç sırayı alan dünya çocukları bu sabah Ümraniye'den otobüsle iki grup halinde yola çıktılar.

Onlar Anadolu'yu dolaşırken İstanbul'da Türkiye elemeleri yapılacak. 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları çerçevesinde düzenlenen turne programına göre 14 Haziran tarihlerine kadar dolaşacaklar.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Kimi Türkçe şarkı türkü söyleyecek, kimi bizim halk oyunlarımızı oynayacak. Dile kolay bin 500 yabancı öğrencinin 15 gün Anadolu'da dolaşması.

Onların yemesi, içmesi, temiz yataklarda uyuması ve sahnede gösteri yapması...

Müthiş bir organizasyon... Geçen ay Almanya Frankfurt'taki ödül gecesine gitmiştim. 8 bin 500 kişinin katıldığı muhteşem töreni izlemiştim.

Şimdi de Bodrum Antik Tiyatro'daki geceye katılmak için hazırlık yapıyorum. Ve tabii 14 Haziran akşamı İstanbul'da Telekom Arena Stadı'ndaki final gecesine... İnşallah o gece de Arena dolacak.

Demek ki haziran ayının ortasına dek, ülke olarak Türkçe Olimpiyatları ile yatıp kalkacağız. Hiç izlemeyenlere sesleniyorum, ne yapıp edin bir gösteriyi mutlaka izleyin. Bana dua edeceksiniz...

***

Kaynak: http://www.turkceolimpiyatlari.org/Basin/Haberler.aspx?Haber=195

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...