hatırlayabildin mi

Beni hatırlayabildin mi Türkiye’m?

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

14 Haziran 2014, Cumartesi

Benim adım Khangelani Noel (Abdulkadir) Mhaleni.

2004 yılında babam beni Horizon’a kaydettirdi. O zamanda Türk, Türkiye’yi bilmezdim, dolayısıyla okulda görev yapmakta olan Türk öğretmen ağabeyleri pek sevmezdim. “Yine beyazların okuluna kaydettirmişsiniz” diye düşünüyordum. Yalnız bu Türk öğretmenler bizi çok seviyorlardı.

Zafer Soyartaş diye bir öğretmenimiz vardı. Zafer hoca, Türkçe öğretmenimiz idi ve aynı zamanda okulun müdürlüğünü yapıyordu. Zafer hoca, öğrencileri çok seviyordu. Sürekli onlarla beraber olmayı tercih ediyordu. Zafer hoca, bizi lokum ile kandırdı. Türkçe derslerinde ezber yapanlara lokum verirdi. Türk öğretmenlerden uzak durduğum için lokumlarını hiç istemezdim. Yalnız arkadaşlarım hep yedikleri için canım çekiyordu. Kendi kendime “Ben de gidip ezber yapacağım. Şu lokumun tadına bakacağım.” dedim. Ben de eve gittim, ezber yaptım. Ertesi gün ezberlerimizi sunduk. Zafer hoca bize de lokum verdi. Lokumun tadı güzeldi. Güzel olduğu için sürekli ezber yapardım, sırf lokum almak için. Ama bir zamandan sonra kendime “Khangelani! Bu insanlar beyaz insan. Onlara fazla yaklaşma.” dedim. Dolayısıyla onlardan, kendimi uzaklaştırdım.

Sene sonunda Zafer hoca başka işlerle meşgul olmak zorunda kaldı ve bizlere yeni bir Türkçe öğretmeni gönderdiler. Yeni gelen Türkçe öğretmeni, öğrencileri çok ama çok severdi. Hep onlarla beraber idi. İngilizcesi pek iyi değildi. Sadece kendini tanıtacak kadar bilirdi. Ama hoca hiç usanmazdı, hep konuşurdu. Çok hata yapardı ama hep konuşurdu. Yeni Türkçe öğretmeni, öğrencileri grup halinde alıp her akşam evine götürürdü. Evinde ne yaptıklarını bilmezdim ama geri döndüklerinde hep mutlu döndüler. “Bir daha gitmek istiyoruz.” derlerdi. Arkadaşlarıma ne yaptıklarını sorduğumda “Yemek yedik, sohbet ettik.” dediler. Kafamda bunu hayal edemezdim. “Nasıl bir beyaz insan siyahi öğrencileri evine götürürdü?” diye hep düşünüyordum. “Onlara nasıl yemek verirdi, onlarla aynı mekânda bulunup nasıl sohbet ederdi?” aklım, mantığım almazdı bunu! Türkçe öğretmeni beni severdi. Ama buna anlam vermezdim. Bir gün yanıma geldi ve Türkçe Olimpiyatları’na katılma teklifini yaptı. İstemedim. Yalan, bahane üretip ailemin izin veremeyeceğini söyledim. Hoca hiç durmadı, sürekli yanıma gelip teklif ederdi. Dolayısıyla ondan uzak dururdum. Uzak durduğum için de başka öğretmenlerin vasıtasıyla bana hep ulaşırdı. Kapıdan kovuyoruz bacadan giriyor! O öğretmenler de Türkçe Olimpiyatları’na katılmamı teklifini yaparlardı. Yine kabul etmezdim. Teklifler hiç durmadı.

2005 yılında yine teklifler devam ediyordu. Sene sonunda karne töreninde sınıf sınıf ödül veriliyordu. Sınıf birincilerine, okul birincilerine… O zaman 9. sınıftaydım. Müdür bey “9. sınıfın birincisi Khangelani Mhaleni” deyince inanamadım. Çok sevindim. Törenden sonra arkadaşlarıma “Bugün içkiler benden. Bugün eğleneceğiz.” dedim.

Okuldan çıkarken Türkçe öğretmenim yapacakları kitap okuma kampına katılmamı teklifi etmişti. O zamanda 9. sınıftayım, 15 yaşımdayım ve sınıf birincisiydim…

Tabii ki kabul etmedim!

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Okuldan çıktık. Eve doğru gidiyorduk. Giderken de içki içme planlarımızı yapıyorduk. Caddeyi geçerken, insanlar arasından bana araba çarptı. 2-3 metre uçmuştum… Hastaneden çıkmıştım ve evde dinleniyorduk. Annemle beraberdim. Kanepede uzanmıştım ve dış kapının açıldığını duyduk. Annem mutfağın kapısını açmış… Kapıda beyaz insan! Türkçe öğretmeni benim ziyaretime gelmişti. Yurttan iki belletmeni de getirmişti, Serkan ağabey ve Nicholas ağabey. Annem ağladı. İlk defa evimize beyaz insan gelmişti! Çok etkilendik.

2006 yılındaydık. Türkçe Olimpiyatları’na katılma teklifi bana gelmedi. Direkt babamla görüştüler. Babam da kabul etti. Böylece Türkçe Olimpiyatları’na katılacaktık. Mayıs ayında Türkçe öğretmeni ile beraber Türkçe Olimpiyatları için Türkiye’ye gittik. İstanbul’a indik. Böylesine bir muameleyi görmemiştim! Türk insanları beni çok sevdiler. Hocam ile gittiğimiz yerlerde herkes bana “kardeş” derdi. Duygulandım. Türkçe Olimpiyatları’na katıldık. Orada 2. olmuştum. Türkiye’de 48 gün kalmıştım. Hocamın ailesi ile babası, annesi, ağabeyleri ve ablaları ile kalmıştık. Böylesine aile kavramını daha önce görmemiştim! Yaşamamıştım! Türkiye’den ayrıldık. Güney Afrika’ya geri döndük. Yurtta kalmaya başladım. O zamanda kafamda artık hiç şüphe kalmamıştı. Türk öğretmen ağabeyleri çok seviyordum. Türkiye’de kaldığım süreçte ve yurtta kaldığım süreçte bana sahip çıktılar. Annemin, babamın yapmadıklarını onlar yaptı! Türk öğretmenlerimiz benim anam, babam olmuştu!

2009 yılında Türkiye’ye üniversite okumaya gittim. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde okuyordum. Fen Edebiyat Fakültesi’nde Fizik bölümünde okuyordum. Fizik bölümünü dört senede bitirmek çok zordu. Allah’ın lütfuyla bitirdik dört senede. Çanakkale’de yaşadığım bir olay beni çok etkilemişti ve beni çok sevindirdi! Bizim apartmanımızda sürekli küçücük çocuklar oynardı. Onlarla hep muhabbet ederdim. Çok severdim onları. Bir gün bakkaldan gelirken kapıda ufaklıklarla karşılaştım. Bana “Ne yapıyon lan?” dedi. Ben de “İyiyim. Sen ne yapıyon?” diye sordum. O da “İyi. Nereden geliyon?” diye sormuştu. Ben de “Bakkaldan.” dedim. “Eee! Anlat bakalım.” dedi. Ben de ona bir şeyler anlattım. Güzelce muhabbet ettik. Konuşurken de bana uzunca baktı. Hayret içerisinde. Sonra koşa koşa gidip arkadaşlarına “Oğlum, oğlum! Bu insan gibi konuşuyor lan.” dedi… Yerle bir oldum! Kahkahalar içerisinde. Anladım ki o gün insan oldum. Çanakkale’de çok güzel bir vakit geçirmiştim. Bana bugün gelirlerse ve bir daha oraya gitmemi teklifini yaparlarsa, hiç düşünmeden, gözüm kapalı “Elbette!” derim.

Geçen sene haziran  ayında mezun olduk. Türki-ye’den, Çanakkale’den ayrılmak çok zor oldu! Şu anda Güney Afrika’dayım. Okumuş olduğum Horizon International High School’da fizik öğretmenliği yapıyorum.

Öğretmenlerimizin bana öğrettikleri hak ve hakikatleri ben de, kardeşlerime, vatanıma öğretmeye çalışıyorum. Çok zor! Ama o günlerde Türk öğretmen ağabeylerimiz çok zorluk çektiler. Biraz da biz çekelim…

Bana, öbür tarafta hak verilirse, bu ağabeylere şahitlik yaparım…

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...