geleceğin

Geleceğin Türkçe öğretmenleri Uppsala Üniversitesi'nden

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

İskandinavya'nın en eski üniversitesi unvanını taşıyan Uppsala bünyesinde bulunan öğretmen yetiştirme programlarına Türkçe de dâhil oldu.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Türkçe öğretmeni olabilme imkânı sunan programlardan ilki 4,5 yıllık bir eğitim sürecini kapsayan ilköğretim 7. ve 9. sınıflara yönelik. Diğer program ise 5 ya da 5,5 yıl sürüyor ve liselerde öğretmen olma hakkı tanıyor. Bu programlara kaydını yaptırıp okumaya başlayan öğrenciler, hem Uppsala Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nin pedagojik formasyona yönelik derslerini hem de seçtikleri alanlarda sunulan dersleri takip edecek. Öğrenciler bu programlar çerçevesinde sunulan Türkçe derslerini bizzat yine üniversitenin Dilbilim Fakültesi bünyesindeki Türk dilleri bölümünden alacak. Uppsala Üniversitesi Türk Dilleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birsel Karakoç, kayıt için ön şartları yerine getiren herkesin Türkçe öğretmeni yetiştiren bu programları takip edebileceğini söylüyor. Karakoç, Türkçenin, programa dâhil edilmesiyle hem pedagojik hem de teknik bilgisi yönünden gereken donanıma sahip uzman öğretmenler yetiştirileceğini belirtiyor. Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk ise İsveç'te hizmet veren vasıflı ana dili öğretmenlerinin yanı sıra pedagojik formasyonu olmayan kişilerin de zaman zaman bazı belediyeler tarafından anadili öğretmeni olarak görevlendirilebildiğini kaydediyor. Yıllardır bu şekilde bir hizmet verildiğine işaret eden Korutürk, üniversitede açılan bu programın anadili öğretmeni ihtiyacının giderilmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyor.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...