çığır

Türkçe öğretiminde yeni bir çığır: Dilset

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Yaşadığımız dünyanın küçülmesi ve kültürler arası sınırların neredeyse yok olmaya yüz tuttuğu günümüzde, toplumların birbirini daha iyi tanıma gayretlerinde bir artış gözlenmekte. Bu bağlamda dil, ait olduğu toplumun kültürünü yansıtan bir ayna olması nedeniyle de farklı bir değer kazanmakta. Farklı kültürleri tanımanın en kısa ve en doğru yolu, hiç şüphesiz o toplumun dilini öğrenmekten geçer. Bu amaçla kullanılan bilgi kaynaklarının pedagojik ve kültürel bir içeriğe sahip olması, elde edilecek başarının da değerini gösterecektir.İşte bu amaçla eğer herhangi bir dili öğreniyorsanız, yararlanacağınız temel eserler çok önemlidir. Bu kural en yaygın dil olan İngilizce'den tutun da, Afrika'nın herhangi bir bölgesinde konuşulan yerel bir dile kadar geçerlidir. Başvurulan kaynaklar anlamayı, anlatmayı, okumayı ve yazmayı kolay ve kavranabilir şekilde vermelidir. Bunları yaparken de eğlendirmeli, dersten soğutmamalıdır. Çünkü dil öğrenimi devamlılık gerektirir.

Bu problemi farkeden bir grup Türkçe öğretmeni; Tuncay Öztürk, Sezgin Akçay, Hüseyin Duru, Salih Gün, Hüseyin Bargan, Hamza Ersoy ve Abdullah Yiğit "Dilset" çatısı altında bir araya gelip, iki yıl süreyle çalışarak Adım Adım Türkçe isimli Türkçe öğretiminde çığır açabilecek bir eğitim seti hazırladılar. Dilset Yayınları Yayın Sorumlusu Tuncay Öztürk, bir Türkçe öğretmeni olarak çekilen sıkıntıyı farkettiklerini, bu nedenle de öğrencilerinin kendilerinden ne beklediklerini bildiklerini vurguluyor.

Hazırlanan kitap seti 10 adet Temel Türkçe kitabı, 14 hikaye kitabı, 15 poster ve 7 CD'den oluşuyor. Kitapların tamamı kuşe kâğıda basılı ve görsel açıdan cazip. Seri, yaklaşık 3 ay gibi kısa bir sürede dünyanın 25 ülkesinde 10 bin takım satıldı. Yani şu anda Brezilya'dan Kore'ye, Nijerya'dan Rusya'ya kadar 25 ülkede 100 bini aşkın yabancı, bu kitaptan Türkçe öğreniyor.

Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

14 Mayıs 2004

Cengiz Şimşek

Diyalog Avrasya 6. Sayı

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...