Talihi Yar Olmak

Bahtı açılmak, şansı gülmek, işleri yolunda gitmek.

Şans herkese gülmez. Kimi hayatta muradına erer, kimi eremez. Bazı insanlar hayata şanslı gelir. Her arzuları karşılanır, işleri yolunda gider, hiç sıkıntı çekmez. Bazıları da sıkıntılar içinde doğar, sıkıntılar içinde bu dünyadan göçer gider.  Allah kimine kahrından, kimine lütfundan verir. Kimine de hiç vermez.
Kanuni Sultan Süleyman (1520 -1566) ın gözdesi, entrikaları ile tanınan ve Osmanlı sarayının güzel ve zeki sultanlarından olan Hürrem Sultan, kızı Mihrimah Sultan'ı, Sadrazam Rüstem Paşa ile evlendirmek ister. Mihrimah Sultan'ın nice yakışıklı yiğitler ve bahadırlar dururken Rüstem Paşa'ya layık görülmesi rakiplerinin hoşuna gitmez. Bu izdivacı engellemek isteyenler, Rüstem Paşa'nın cüzzamlı olduğunun söylentisini yayarlar. Kanuni, Rüstem Paşa'nın doktorlar tarafından muayene edilmesini ister.
Bu sırada Diyarbakır'da görevli olarak bulunan Rüstem Paşa, saray başhekimi ile hamama gider. Hamamda Rüstem Paşa'nın iç çamaşırında bit bulunur. Bunu gören hekim, cüzzam hastalığına yakalananların vücudunda bit yaşayamayacağına inandığı için, Rüstem Paşa'nın hasta olmadığına karar verir.
Sonunda Paşa ile Mihrimah Sultan evlenir. Böylece bu dedikodu da ortadan kalkmış olur.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...