yunanistan

Balkanlarda Türk Dili Öğretimi, Yunanistan Örneği

        Yunanistan’da bugüne kadar Türkçe öğretilen bir yüksek okul ya da üniversite bulunmuyordu. Bunun belli başlı nedeni olarak pek sıcak ve dostane olmayan Türk-Yunan ilişkileri gösterilebilir. Öte yandan bu durumun son yıllarda değiştiği söylenebilir. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme ihtimali arttıkça Türk dilini iyi bilen uzmanlara ve diplomatlara olan ihtiyaç da artıyor.

Bu boşluğu doldurmak için şu ana kadar çok fazla şey yapılmadıysa da, gösterilen çabaları da takdir etmek gerekir. Bugün Selanik, Komotini ve Girit’te Yunanlı öğrencilere Türkçe öğretilmektedir. Makedonya Üniversitesi ve Girit Üniversitesi gibi büyük üniversiteler müfredatlarına sistematik olarak Türk dilini dahil etmektedirler.

Türk dilini öğrenmek iki alanda çalışanlara büyük yardımı dokunacak bir olaydır: Siyaset ve Tarih. Komşu ülkenin vatandaşlarının, özellikle tarihçilerinin, bilim adamlarının ve diplomatlarının iki dili de bilmeleri bir ihtiyaçtır.

Ancak şayet iki ülke arasında olumlu bir siyasi hava yaratmak istiyorsak, aynı uygulamanın Türkiye’de de hayata geçirilmesi hayati önem taşımaktadır. Aynı şekilde Yunan dili de Türk üniversitelerinde öğretilmelidir. Bu şekilde her iki ülkenin bilim adamları birbirleriyle iletişim kurabilecek, fikir alışverişinde bulunabilecek, hatta neden olmasın, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin artırılmasına yönelik sorunların çözümünde bir adım atılmış olacaktır.

Yukarıda da söz edildiği gibi kimi Yunan üniversiteleri ve bilim merkezleri, Türk dili öğretimine başlamışlardır, ancak hala çözülmesi gereken çok önemli sorunlar vardır. Bunların en başında Yunanlı öğrencilerin kullanabilecekleri ders kitaplarının olmayışı geliyor. Öğretmenler Türkiye’de basılan kitapları kullanmak zorunda kalıyorlar ki, bunlar da genelde Yunanlı öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamıyor.

Bugüne kadar Yunanlı öğrencinin ihtiyacına yönelik bir Türkçe gramer kitabı basılmamıştır. Öğretmenler ve öğrenciler başka dillerde yazılmış Türkçe gramer kitaplarına başvurmak zorunda kalıyorlar. Bir yabancı dili, üçüncü başka bir dilde yazılmış bir kitaptan öğretmenin ve öğrenmenin güçlükleri meydandadır. Yunan dilindeki özel yapılar, deyimler ve kelimeler göz önüne alındığında bu güçlüklere başkaları ekleniyor. Türkçe’nin gramatik ve yapısal özelliklerinin Yunan diliyle kolayca ilişkilendirilemediği gerçeği de düşünüldüğünde bu güçlükler biraz daha artıyor. Diğer Avrupa dilleriyle karşılaştırıldığında, gramer ve yapı açısından Türkçe Yunanlı öğrencilere genelde farklı geliyor.

Bir Yunanca-Türkçe, bir Türkçe-Yunanca iki adet sözlüğün yayınlanmasının hem Türk dili  öğretmenleri,  hem de öğrencilerine büyük yardımı olmuştur.

Öte yandan Türkçe öğrenmek isteyen Yunanlı öğrencilerin büyük bir avantajı da var. İki dilde ortak olan pek çok kelime var. Yunanlı öğrencinin karşısına Türkçe öğrenirken pek çok aşina kelime çıkıyor, bunlar Yunanca’da kullanageldiği, Türkçe’de de olduğunu bilmediği kelimelerdir. Bu elbette iki ülkenin uzun yıllar bir arada ve komşu olarak yaşamalarından kaynaklanıyor.

İki ülkenin komşu olması gerçeği iki dilin iki tarafta da bilinmesini zorunlu kılıyor. Bu, kültürel anlayışa da yol açacak bir bilgidir. Zira dil, her anlamda bir ülkenin kültürünü ve medeniyetini anlamak için bir araçtır.

Yunanistan ile Türkiye yüzyıllardır ortak bir tarihi paylaşmışlar ve paralel bir yol izlemeye de devam edeceklerdir. Dolayısıyla birinin ötekini bilmesi, her iki ülke için de hem gerekli hem faydalıdır.

Öte yandan daha yapılacak çok şey vardır. Bunda da karşılıklı ilgi ve çaba gerekmektedir.


Makedonya Üniversitesi -Kleopatra PAPUTSI

Yunanistan'da Türkçe'ye ilgi artıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 'İstanbullular Kültür Derneği'nde "Yunanca Türkçe Dilbilgisi" kitabının tanıtımı yapıldı. Yunanistan'da yayınlanan birkaç Türkçe gramer kitabı arasındaki en önemli çalışmalardan biri olmaya aday kitap, Vasilis Dafnopatidis ve Hristina Şanlıoğlu tarafından hazırlandı.

Yunanistan'da son dönemde izlenme rekorları kıran Türk dizileri, Türkiye'nin yakaladığı kalkınma performansı ile ülkeyi kasıp kavuran ekonomik kriz, Türkçe'ye olan ilgide patlamaya sebep oluyor. Ülke genelinde art arda açılan dil kurslarında en fazla rağbeti Türkçe dili görürken, Türkçe öğrenmek isteyenlere yönelik kitap çalışmaları ile Türkçe öğreten internet sitelerine yoğun talep dikkat çekiyor. Atina'daki Perugia Yayınları, Yunanlara yönelik "Türkçe Gramer" kitabını geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü.

Atina'daki 'İstanbullular Kültür Derneği'nde yapılan kitap tanıtımına Türkiye'nin Atina-Pire Başkonsolosu Nurdan Altundaş, Muavin Konsolos Süalp Erdoğan, Atina Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nden öğretim görevlileri, Atina'daki Türkçe dil kurslarından öğretmenler, öğrenciler ve Türkçe'ye ilgi duyan yaklaşık 300 Yunan katıldı.

Perugia Yayınları ve Perugia Türkçe Dil Kursu sahibi Tina Zogopulu, yaptığı konuşmada, Yunanistan'da son dönemde Türkçeöğrenmeye karşı kayda değer bir ilgi ile karşılaştıklarını söyledi. Yunanca yazılmış Türkçe gramer kitabı boşluğunu bu çalışma ile büyük oranda giderdiklerinin altını çizen Zogopulu, Yunanların komşu Türk kültürünü daha yakından tanımak ve cazip iş olanakları sebebiyle Türk diline olan talepte patlama yaşandığına dikkat çekti. Zogopulu, Türkçe Dilbilgisi kitabının, yüzyıllarca birlikte yaşayan ve acı tatlı anları paylaşan iki halkın daha da yakınlaşmasına zemin hazırlayacağını söyledi. Kitabın yazarlarından Hristina Şanlıoğlu ise kitabın tanıtımına ilişkin bölümlerden örnekler sundu.

Atina, Selanik, İstanbul ve Kıbrıs'tan 17 Yunan ve Türk akademisyen ile dil bilimcinin de katkı yaptığı "Yunanca TürkçeDilbilgisi" kitabı, 327 sayfadan oluşuyor. Kitap, toplam 66 başlık altında Yunanlara Türkçe dilbilgisini öneklerle açıklıyor. Oldukça doyurucu bir içeriğe sahip olan kitabın önemli bir eksikliği doldurması bekleniyor.

Öğretmen ve şarkıcı Rodi Tomurcukgül, Türkçe ve Yunanca şarkı ile programa renk katarken, tanıtım katılımcılara Türk yemek ve tatlılarının ikram edilmesiyle sona erdi.

 

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...