• Dikte
  • Dikte-Gelecek zaman, istek kipi, geniş zaman, i- eylemi

Dikte-Gelecek zaman, istek kipi, geniş zaman, i- eylemi

CAN VE ALPARSLAN

Alparslan çok çalışkan bir öğrencidir. Doktor olmayı istiyor. Annesi ve babasıyla birlikte üç katlı beyaz boyalı, güzel bir binada ikinci katta oturu­yor. O öğretmenleriyle her zaman iyi geçinir. Derslerine erken gelip sınıfa öğretmenlerinden önce girer ve oturur, öğretmeni soru sormadan konuş­maz, cevap vermez. Yedi ay Önce Alparslan'ın sınıfına Almanya'dan yeni bir öğrenci geldi, adı Can. Dersten sonra Alparslan arkadaşını Can'ın babası­nın yeni evine kadar götürdü. Can henüz şehri bilmiyor. Alparslan ona kendi evinin adresini bir kağıda yazdı, verdi. Can iyi anlayamadı, Alpars­lan yeniden anlattı. Can'ın yanında parası yoktu, bankaya gidip biraz dö­viz bozdurmak İstedi.

O dün annesine uzun bir mektup yazdı, her şeyi anlattı. Yarın Alpars­lan Can'a okula kayıt yaptırmak için yardım edecek, ikisi iyi arkadaş oldu­lar. Canların yeni evinde biraz sorun var. Bu yüzden onlar duvarları boya­tacak, çatıyı tamir ettirecek ve kırık camları taktıracaklar.

    

 Sosyal ağdan bizi takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Telif hakları için tıklayınız...                                                        
Copyright © 2010 Türkçede.org                                                 Türkçenin öğretiminde katkısı olması dileğiyle...